Budowa gitary

Niżej przedstawiona jest budowa gitary akustycznej. Warto abyś nauczył się na pamięć gdzie znajduje się jaki element, ponieważ podczas kursu gitarowego często będą wymieniane niżej opisane składowe gitary.

1. Budowa gitary – Główka

Na niej znajdują się stroiki, inaczej zwane kluczami. Jest to niewątpliwie ozdoba estetyczna naszej gitary. Znajduje się na niej logo firmy, która ją wyprodukowała.

 

2. Budowa gitary – Stroiki (klucze)

Służą do strojenia gitary, a jest ich zazwyczaj sześć. Odpowiednio kręcąc je w jedną lub drugą stronę, naciągamy struny lub je luzujemy. Należy uważać żeby nie kręcić kluczem za długo ponieważ łatwo o zerwanie struny. Stroiki niskiej jakość mogą powodować, że twój instrument często będzie się rozstrajał.

 

3. Budowa gitary – Gryf (budowa gitary)

Znajdują się na nim progi, przed którymi stawiamy palce lewej dłoni. Często ozdabiany jest różnymi wzorkami lub kropkami, które to pomagają odnaleźć interesujący nas próg.

 

4. Budowa gitary – Struny

Część, która jest najbardziej charakterystyczna dla budowy gitary. Szarpnięcie ich powoduję wydobywanie się dźwięków, które zostają wzmocnione przez pudło rezonansowe. Jest ich zazwyczaj sześć, z czego trzy najcieńsze nazywamy wiolinowymi a najgrubsze basowymi. Jeśli chodzi o podział ze względu na materiał, z którego są wykonane dzielimy je na metalowe oraz nylonowe.

 

5. Budowa gitary – Progi

Metalowe elementy znajdujące się na gryfie. Określają w którym miejscu znajduje się dany dźwięk. Każdy następny próg to wysokość 1 półtonu. Czym bliżej znajdują się pudła rezonansowego tym bliżej są względem siebie położone.

 

6. Budowa gitary – Pudło rezonansowe

Wzmacnia ono wydobywany dźwięk podczas szarpania strun, bez niego dźwięk byłby praktycznie głuchy. Im większe pudło tym dźwięki, które wychodzą z niego są bardziej wyraziste i głośniejsze. Używane czeto przy okazji grania techniką fingerstyle jako dodatkowy efekt perkusyjny.

 

7. Budowa gitary – Otwór rezonansowy

Do niego wpada dźwięk, który jest następnie wzmacniany. Bardzo często jego ozdobą jest tzw. łezka. Lubią do niego bardzo często wpadać kostki. Jeśli zajrzysz przez niego do środka najprawdopodobniej dostrzeżesz nalepkę firmową gitary

 

8. Budowa gitary – Mostek

Drewniany element przenoszący drgania ze strun do pudła rezonansowego. Znajdują się w nim również kołeczki, które unieruchamiają końcówki strun.