Czytanie tabulatury gitarowej

Tabulatura to taki specjalny język, który służy do zapisu muzyki wyłącznie dla gitary lub basu. Został on wymyślony z
uwagi na to, że w odróżnieniu od takich instrumentów jak np. pianino czy flet, dźwięki na gitarze można zagrać w kliku
miejscach na gryfie. Z uwagi na to, gra z tradycyjnego zapisu nutowego przez początkującego gitarzystę może być zbyt trudna. Czytanie tabulatury jest wyjątkowo łatwe i przyjemne.

Plusem czytania z tabulatur jest fakt, że do jej czytania nie potrzebna jest znajomość nut, co dla osób zaczynających grę na gitarze jest bardzo korzystne. Minusem natomiast jest mała czytelność trwania długości dźwięków czy pauz. Ale laseczki pod tabulaturą, które na początku będą kompletnie niezrozumiałe, z czasem będziesz odczytywał bez problemów i z pewnością czytanie tabulatury wyda ci się bardzo ciekawą alternatywą.

 

Jak czytać tabulaturę gitarową (tab) ?

 

1. Sześć poziomych linii to nic innego jak struny na gitarze. Struna na samej górze to najcieńsza E1, natomiast na dole znajduje się najgrubsza E6. Idąc od góry mamy więc po kolei struny E1, H2, G3, D4, A5 i E6. Czytanie tabulatury opiera się właśnie o schemat zamieszczony niżej.

czytanie tabulatury

Zapis ten może być dla ciebie nieco mylący ponieważ na gitarze najgrubsza struna znajduje się na górze. Jednak w rzeczywistości jest on dużo wygodniejszy i z czasem nie będziesz miał z nim problemów. Gitarę wystarczy, że położysz poziomo i otrzymasz dokładne odzwierciedlenie strun z liniami na tabulaturze.

 

2. Cyfra na któreś z linii oznacza jaki próg należy przycisnąć na tej strunie. W tym przypadku trzeba przycisnąć strunę E1 (najcieńszą) na II progu a właściwie tuż przed metalową sztabką. Strunę trzeba dość mocno przycisnąć aby nie brzęczała czy nie była stłumiona.

jak czytać tabulaturę

 

3. Zapis ten oznacza, że należy zagrać po kolei dźwięki na strunie E1 na I, II, III oraz IV progu.

 

4. Cyfra „0” oznacza, że należy zagrać strunę pustą czyli nigdzie nie przyciśniętą. W tym przypadku gramy po kolei struny E6, D4, G3 i na końcu strunę najcieńszą E1.

 

5. Cyfry znajdujące się w linii pionowej na sobą oznaczają, że dźwięki należy zagrać równocześnie. Na pierwszym diagramie gramy równocześnie dwudźwięk na I progu struny H2 oraz pustą strunę A6 a następnie dwudźwięk pustych strun E1 i E6. Drugi diagram informuję, że należy szarpnąć wszystkie struny jednocześnie z tym, że należy przycisnąć wcześniej struny D4 oraz G3 na II progu.

          

 

6. Pod tabulaturą mamy bardzo często dodatkowy zapis. Znak ten „” oznacza, że należy szarpnąć kostką z góry, natomiast ten ” ” , że z dołu.

Cyfry w kółkach informują, którym palcem należy przycisnąć strunę na danym progu. I tak 1 – palec wskazujący, 2 – środkowy, 3 – serdeczny i 4 – palec mały.

Na pierwszym diagramie tabulatury gitarowej mamy kostkowanie naprzemienne, pierwszy dźwięk kostkujemy z góry, następny z dołu itd. Dźwięki gramy po kolei palcami 1, 2, 3 oraz 4. Drugi diagram to już kostkowanie w jednym kierunku, tzn, pierwsze cztery dźwięki gramy kostkując z dołu a kolejne cztery z góry. Palce również stawiamy po kolei na progach zaczynając od palca wskazującego.

Jak widzisz czytanie tabulatury gitarowej jest bardzo proste.