Gitara dla początkującego

Często młodzi adepci sztuki gitarowej mają problem z doborem odpowiedniego rodzaju instrumentu. Mianowicie mam na myśli tutaj trzy przypadki, a są nimi zakup gitary akustycznej, klasycznej czy też elektrycznej. Osoby które zaczynają grać na gitarze stawiają często pytania jak:

Jaka jest najlepsza gitara dla początkującego?

Jaka gitara na początek?

Jaka gitara do nauki?

Gitarę elektryczną wybieramy tyko wtedy jeśli potrafimy określić się w tym co dokładnie chcemy grać. Jeśli z góry wiemy, że będzie to muzyka pisana głównie pod elektryka np. heavy metal, rock czy blues i przy okazji chcemy z gitarą wiązać swoją przyszłość to czemu nie, jest to wybór właściwy.

Musimy jednak zdać sobie sprawę z konsekwencji jaki niesie taki wybór. Moim zdaniem nie jest to gitara dla początkującego. Między innymi nie wyrobimy sobie naszych opuszków palców gdyż gitara elektryczna ma to do siebie, że jest „miękka” tzn. bardzo łatwo przyciska się struny do gryfu. Możliwe, że po praktyce na takiej gitarze będziemy mieli duże problemy z grą na gitarach akustycznych, na których należy użyć nieco większej siły aby struny odpowiednio wybrzmiały. Drugim czynnikiem dla osób o skromniejszych środkach budżetowych to wysoka cena owej gitary tj. elektrycznej. Może cena samej gitary nie jest zbyt wygórowana ale koniecznością jest dokupienie do niej wzmacniacza.

 

Zdecydowanie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest zakup gitary akustycznej lub klasycznej, których kupno za cenę podobną do ceny elektryka, pozwoli nam cieszyć się jej dobrą jakością. Owa jakość przekłada się na ważny element jakim jest właściwe strojenie gitary, które jest bardzo ważne w edukacji, gdyż nie trudno o wypaczenie sobie słuchu. Ważne jest aby gitara dla początkującego gitarzysty w miarę dobrze stroiła.

Także należy zadać teraz pytanie, no dobra ale jeśli nie elektryk w takim razie gitara akustyczna czy klasyczna? Odpowiedź może tu być prosta a z drugiej strony nie. Prosta jeżeli dana osoba wie w jakim stylu muzycznym chcę podążać. Gitara klasyczna jeżeli interesuje ją granie palcami, wykonywanie muzyki poważnej natomiast wybór akustyka wtedy, kiedy gitarzysta chcę grać przede wszystkim utwory z repertuaru rozrywkowego.

 

Ale załóżmy, że osoba chcąc się uczyć grać na gitarze nie jest na nic kompletnie zdecydowana. W takim przypadku poleciłbym zakup gitary klasycznej głównie ze względu iż posiada ona struny nylonowe, w odróżnieniu od gitary akustycznej, która to ma w założeniu struny metalowe. Gitarę ze strunami nylonowymi łatwiej się dociska przez co jest mniejsze ryzyko wystąpienia bąbli na naszych opuszkach, a których ból może nas skutecznie odstraszyć przed dalszą edukacją gitarową. Drugą zaletą o której warto wspomnieć jest to, że gitara klasyczna ma szerszy gryf dzięki czemu ćwiczymy rozstaw naszych palców, który przy przejściu na akustyka może okazać się bardzo pomocny. Wybór gitary dla początkującego gitarzysty przedstawiłem na poniższej ilustracji.

 

PODSUMOWANIE NA DIAGRAMIE