Strojenie gitary

Nie będzie to niczym nowym jeśli powiem, że strojenie gitary to problem prawie każdego początkującego gitarzysty. Jeden ma z tym większy kłopot, inny mniejszy, dlatego nie ma co się tym zbytnio przejmować. Okres, w którym uczymy się owej czynności jest co dla niektórych niezwykłą mordęgą i takie osoby potrzebują zazwyczaj silnej motywacji aby tą sztukę w sobie wyrobić. Odrobina treningu, samozaparcia i nawet najbardziej rozstrojoną gitarę nastroimy w kilkanaście sekund, a sama czynność strojenia wyda ci się po jakimś czasie niezwykle prosta.

Zanim zaczniesz pamiętaj o kliku bardzo ważnych kwestiach:

  • Strój gitary sprawdzaj przed każdorazowym jej użyciem ale również w czasie gry, zwłaszcza podczas intensywnego treningu. Precyzyjnie nastrojony instrument wpłynie na jakość twojej gry, przyzwyczai cie do brzmienia strun i łatwiej będziesz wychwytywał wszelkie nieczystości intonacyjne.
  • Zanim zaczniesz stroić instrument, musi uzyskać on temperaturę otoczenia, w którym będziesz go używać. Jak pewnie wiesz z fizyki ciała pod wpływem temperatury albo zwiększają swoją długość albo się kurczą. To samo dzieje się ze strunami, np. jeśli przejdziesz z zimnego pomieszczenia do ciepłego, struny będą się rozszerzać i przez to strój gitary będzie niższy.
  • Gitarę, na którą założono nowy komplet strun będzie trzeba nawet kilkakrotnie stroić zanim będzie trzymała swój strój. Wiążę się to z układaniem strun na kluczach, siodełku oraz mostku. Z drugiej strony, zbyt stare struny mogą być tak bardzo zanieczyszczone, że nastrojenie instrumentu może graniczyć z cudem.
  • Chcąc nastroić określoną strunę pamiętaj, że zawsze musisz ją naciągnąć chcą osiągnąć interesujący cie dźwięk. Jeśli struna jest za wysoko, nieco ją poluzuj (przynajmniej o pół tonu) kluczem odpowiedzialnym za jej naciąg a dopiero ją naciągaj aż osiągniesz prawidłową wysokość dźwięku. Wiąże się to z występowaniem luzów w kluczach, struny strojone przez ich odkręcanie łatwo się rozstrajają.

Strojenie gitary metodą „V progu”

Metoda „V progu” to dość łatwy sposób na strojenie gitary, przeznaczony dla gitarzystów początkujących, który polega na porównywaniu dwóch sąsiadujących ze sobą strun. Wykorzystujemy tu fakt, że jeden i ten sam dźwięk można zagrać w kilku miejscach na gryfie.

Pierwszą czynnością jaką powinieneś/as wykonać to właściwe nastrojenie pierwszej struny tzn. „e1”. Możesz tego dokonać na kilka sposobów:

  • Porównując strunę e1 (pierwszą od dołu) przyciśniętą na 5-tym progu z kamertonem czyli specjalnymi widełkami, które po wprawieniu w drganie dają nam dźwięk A-440 Hz
  • Dostrajając strunę e1 pustą do dźwięku na instrumencie klawiszowym lub innym instrumencie, z którego musimy wydobyć również dźwięk e
  • Za pomocą tradycyjnego tunera lub programu komputerowego np. AP Guitar Tuner

Zakładam, że uporałeś się już z pierwszą struną więc czas na dalsze poczynania. Jak wspomniałem metoda polega na porównywaniu dźwięków dwóch sąsiadujących strun. Muszą współbrzmieć identycznie, nie możesz wyczuwać żadnych dudnień czy wibracji między nimi. Czym różnica w wysokości dźwięku pomiędzy dwoma porównywanymi strunami jest mniejsza tym dudnienia stają się coraz wolniejsze, a więc kierując się tą metodą możesz w dość łaty sposób dostroić swój instrument. Czyli struny brzmią identycznie jeśli wibracje między nimi nie są wyczuwalne.

strojenie%252520gitary - Strojenie gitary

Szarpiesz najpierw strunę, pustą a następnie tą, na której postawiłeś palca i tą strunę stroisz przy pomocy klucza odpowiedzialnego za jej naciąg. Postępujesz kolejno:

  • Porównujesz strunę e1 pustą ze struną h przyciśniętą na progu 5
  • Porównujesz strunę h pustą ze struną g przyciśniętą na progu 4
  • Porównujesz strunę g pustą ze struną D przyciśniętą na progu 5
  • Porównujesz strunę D pustą ze struną A przyciśniętą na progu 5
  • Porównujesz strunę A pustą ze struną E6 przyciśniętą na progu 5

Za wysoko czy za nisko?

Często może tak być, że nie będziesz w stanie określić czy dana struna jest za wysoko czy też za nisko względem drugiej struny, ale i na to jest rada. Możesz oczywiście sprawdzić to za pomocą tunera elektronicznego czy też komputerowego ale przedstawię teraz metodę tradycyjną, która jest bardzo skuteczna i możesz ją również z powodzeniem używać. Szczerze to nie widziałem jeszcze w żadnej publikacji gitarowej owej metody, a szkoda bo jest niezwykle użyteczna.

Wiesz już którą strunę z jaką struna i na jakim progu musisz porównać współbrzmienie, żeby dostroić swój instrument. Tą wiedzę możesz teraz wykorzystać w dość prosty sposób. Zakładając, że gitara jest prawidłowo nastrojona wiesz np.że dźwięk, który uzyskasz przyciskając strunę H2 na V progu jest identyczny z dźwiękiem pustej struny E1. Załóżmy teraz, że gitara jest rozstrojona, nastrojona jest tylko struna E1 i dostrajasz teraz do niej teraz strunę H2 przyciśniętą na V progu. Skąd masz wiedzieć, jeśli nie masz dość wykształconego słuchu muzycznego czy porównywany dźwięk jest niższy czy wyższy? Otóż porównujesz strunę pustą czyli w tym przypadku strunę E1 ze struną H2 przyciskaną na różnych progach i szukasz współbrzmienia gdzie dudnienie między strunami będzie najmniejsze . Jeśli współbrzmienie będzie najbardziej zgodne, z którymś z progów poniżej V – struna H2 jest za nisko, jeśli powyżej progu V – za wysoko, a jeśli najbardziej zgodne współbrzmienie jest dokładnie na progu V oznacza to, że struny prawie są ze sobą zestrojone.

Czas aby sprawdzić czy strojenie gitary przeprowadziliśmy prawidłowo.

Jeśli twój instrument nie jest w jakikolwiek sposób wypaczony to teraz porównując strunę pustą e1 (wiolinowa) ze struną E6 (basowa) powinieneś słyszeć wyraźne, identyczne współbrzmienie między nimi, ponieważ to te same dźwięki oddalone od siebie o 2 oktawy. Możesz również złapać jakiś akord i posłuchać jak brzmi, lub po prostu porównać dźwięk każdej struny ze stroikiem. Jeśli pomimo twoich usilnych prób strojenia gitary, struny odmawiają ci posłuszeństwa to najprawdopodobniej jest jakiś problem z wiosłem i czeka cie wizyta u lutnika.

Strojenie flażoletami

Jest zarezerwowane dla użytkowników gitary nieco bardziej zaawansowanych gdyż wymaga umiejętności prawidłowego wygrywania jednej z technik gitarowych jakim są flażolety naturalne. Dzięki tej metodzie możesz bardzo precyzyjnie dostroić swój instrument. Dźwięki flażoletów są wyższe niż strun pustych dzięki czemu z reguły ucho ludzkie łatwiej wychwytuje tutaj wszelkie nieczystości dźwiękowe. Metoda jest również korzystna, ponieważ w trakcie porównywania współbrzmienia strun przy pomocy flażoletów mamy lewą ręka wolną do kręcenia kluczami.

3b - Strojenie gitary

Po nastrojeniu struny A5 pustej np. do kamertonu stroimy kolejno:

  • Strunę E6 – porównując flażolet na VII progu struny A5 z flaż. na V progu struny E6
  • Strunę D4 – porównując flażolet na V progu struny A5 z flaż. na VII progu struny D4
  • Strunę G3 – porównując flażolet na V progu struny D4 z flaż. na VII progu struny G3
  • Strunę H2 – porównując flażolet na VII progu struny E6 z pustą struna H2
  • Strunę E1 – porównując flażolet na VII progu struny A5 z pustą struna E1

Dla sprawdzenia poprawności stroju możesz dodatkowo porównać flażolet na VII progu struny E1 z flażoletem na V progu struny H2 oraz IV struny G3.

Strojenie przy pomocy stroika komputerowego

ap%252520guitar%252520tuner%2525201.02 - Strojenie gitaryNa początek ściągasz sobie z Internetu program do strojenia gitary. Polecam w tym momencie AP Guitar Tuner do pobrania tutaj. Bardzo prosty, przejrzysty i intuicyjny programik, który sam osobiście z zadowoleniem używałem. Potrzebujesz w tym momencie tylko mikrofonu, który przystawiamy w miarę jak najbliżej naszej gitary a dokładnie otworu rezonansowego. Reszta to porównywanie dźwięków, które wydają struny gitary (E, H, G, D, A, E) z dźwiękami wbudowanymi w program. Struna jest właściwie nastrojona jeśli wskazówka znajduje się dokładnie na cyfrze „0”. Zwracaj koniecznie uwagę na podziałkę (znajduje się na dole) informującą nas, którą strunę aktualnie stroimy. I tutaj mała uwaga, dźwięk „B” na podziałce to nasze polskie „H”. Przypomnijmy sobie również jakie dźwięki znajdują się po kolei w gamie, abyś wiedział czy dana struna jest za nisko czy za wysoko nastrojona: C, D, E, F, G, A,H.

Klika słów na koniec

Oczywiście istnieje dużo więcej sposobów, aby nastroić gitarę. Ja przedstawiłem najprostsze, ale niezwykle skuteczne metody, które w początkowej fazie edukacji w zupełności ci wystarczą. Ważne w całym procesie jakim jest strojenie gitary, jest to aby wykształcić słuch muzyczny, który przydaje się nie tylko podczas strojenia ale w ogóle podczas całej edukacji gitarowej. Staraj się stroić gitarę jak najwięcej samodzielnie, bez pomocy innego gitarzysty, stroika czy programu komputerowego. Specjalnie kilkakrotnie rozstrajaj i strój gitarę ponownie. Po jakimś czasie stwierdzisz, że nastrojenie gitary jest czynnością bardzo łatwą i nie będzie sprawiała ci najmniejszych trudności.


Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Robert z Winyle Online

Dzięki za świetny poradnik. Chyba powrócę do zamysłu nauczenia się gry na gitarze, bo kiedyś trochę grałem i planowałem trochę się lepiej poduczyć tego rzemiosła, ale ostatecznie zrezygnowałem. A szkoda.