10 przykazań początkującego gitarzysty

rules - 10 przykazań początkującego gitarzysty
Źródło zdjęcia: media.licdn.com

W tym artykule chcę wymienić 10 najważniejszych rad, które według mnie najczęściej lekceważą początkujący gitarzyści. Stosowanie się do każdego z niżej wymienionych punktów to duży plus do naszej gry. Zachęcam do praktykowania dobrych nawyków gitarowych, czyli stosowania się już do właściwych zachowań.

1. Nie śpiesz się, chcąc nauczyć się grać daną piosenkę.
W procesie nauki danego numeru pośpiech nie jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Nowa nowej umiejętności, techniki czy zachowania na gitarze wymaga czasu. Tak ja drewno, które jest sezonowane latami zanim zrobi się z niego dobrą gitarę, tak gra gitarzysty dojrzewa stopniowo i nabiera w tym czasie odpowiedniego kolorytu wykonawczego.

2. Nie bierz się za naukę utworów dużo powyżej twoich umiejętności gitarowych.
Nie jest złym podwyższanie sobie poprzeczki, ale jeśli jednak za wysoko ją podniesiemy to szybko możemy zrezygnować z dalszych prób aby ją przeskoczyć. Dużo lepszym pomysłem jest dobieranie kawałków czy zagrywek, które tylko nieco odbiegają od naszych umiejętności, wtedy motywacja do gry będzie dużo większa.

3. Nie zaczynaj nauki utworu od zbyt szybkiego tempa.
Powoduję to tylko wydłużenie uczenia się danego kawałka, a co gorsze omijanie tylko przez to ważnych elementy wykonawczych. Granie w wolnym tempie gwarantuje, że dokładnie rozczytamy każdy element utworu czy to rytmiczny, czy techniczny. Koniecznie muszę tu wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Błędem jest jeśli gramy szybko początek zagrywki, którą już wcześniej dobrze wytrenowaliśmy aby później zwolnić w taktach, które jeszcze niedostatecznie umiemy. Rozsądne są tutaj dwa rozwiązania, albo ćwiczymy to czego nie umiemy albo zwalniamy ogólne tempo gry.

4. Nie graj w kółko utworów, które nie wnoszą nowych umiejętności.
Nie ma w tym nic złego jeśli gramy tylko utwory, które nam się podobają, ale często nie rozwijają one zbytnio naszych umiejętności gitarowych. Czasami warto sięgnąć również po inne zagrywki czy piosenki, których nauka wniesie do naszej gry nową świeżość. Warto dobierać takie piosenki, które uczą różnych technik czy zachowań gitarowych.

5. Nie wierz ślepo w opracowania i rady na internecie.
Internet naszpikowany jest mnóstwem źle opracowanych piosenek i złych rad. Nie należy bezgranicznie ufać temu co akurat czytamy lub oglądamy. Najlepiej zawsze zweryfikować przekazywaną nam wiedzę. Złe rady prowadzą do złych nawyków, a te z kolei powodują trudności w grze na gitarze, a czasami zahamowanie dalszych postępów. Należy zwłaszcza uważać na rady amatorów, czyli osób którzy zaczynają swoją przygodę z grą na gitarze. Oczywiście ja też nie jestem nieomylny, cały czas się uczę i wyciągam wnioski na przyszłość. Także moich rad też nie traktuj bezkrytycznie 

6. Dobrze organizuj swój gitarowy trening.
Owszem każdy trening to krok naprzód w umiejętnościach gry na gitarze, jednak źle przemyślany trening to strata czasu i energii. Jeśli podczas każdego treningu w kółko gramy te same zagrywki, ćwiczenia czy piosenki to praktycznie nasze postępy stoją w miejscu. Dobry trening to taki, który utrwala poprzednio nauczone elementy, a także podnosi nieco poprzeczkę wykonawczą przez naukę nowych rzeczy. Warto aby podczas treningu doskonalić grę na czterech płaszczyznach, o których napisałem.

7. Nagrywaj swoją grę.
Nie jesteśmy w stanie usłyszeć wszystkich błędów jakie robimy w grze na żywo. Po odsłuchaniu swojej gry można przeanalizować każdy fragment i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Można usłyszeć, które elementy wymagają poprawy (np. rytm, dynamika, brzmienie) i należy się na nich bardziej skupić. Często unikamy tego elementu przez strach przed tym jak wypadniemy, ale trzeba się z tym zmierzyć, bo dzięki temu „otworzymy oczy” na naszą grę.

8. Nie rób zbyt długich przerw między treningami.
Pisałem już o tym wielokrotnie, ale tylko dlatego, że jest bo bardzo ważne. Po stokroć lepiej ćwiczyć codziennie 30 minut, niż raz w tygodniu siąść do gitary na 5 godzin. Nasz mózg jest tak skonstruowany, że lepiej przyswaja informację jeśli dostaje częste bodźce. Pisałem w artykule „Trenuj, kiedy nawet śpisz„, jak sen jest naszym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o postępy gitarowe, dlatego tym bardziej warto zadbać o codzienny kontakt z gitarą, choćby parę minut.

9. Graj z metronomem.
Przerażający odsetek początkujących gitarzystów lekceważy ten element. Praca z rytmem, praca z metronomem to bardzo ważna kwestia w rozwoju gitarowym. Bez rytmu nie można mówić o muzyce, jest to wtedy tylko zlepek chaotycznych dźwięków. Aby wyrobić w sobie dobry „time” konieczne są ćwiczenia z metronomem, który wyrobi w nas wewnętrzny puls, a dzięki temu będziemy grali równo, a to z kolei przełoży się na naszą lepszą grę.

10. Nie forsuj zbytnio swoich dłoni.
Tak jak sportowiec po treningu potrzebuję czasu na regenerację, tak również każdemu gitarzyście jest on niezbędny, aby palce i stawy odpoczęły i przygotowały się do kolejnego treningu. Jeśli podczas gry czujemy napięcie, ból to należy przerwać trening i dać odpocząć dłoniom. Należy się zawsze zastanowić skąd ten ból się bierze, czy może z niewłaściwego ułożenia dłoni, a może trening jest zbyt intensywny. Każdy dyskomfort w dłoni to sygnał, że należy coś zmienić w naszej grze i nie można go nigdy lekceważyć.


Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments