Ćwiczenia rytmiczne

Podobno rytm to najważniejsza część muzyki. W czasach kiedy instrumenty były jeszcze bardzo prymitywne, duży nacisk kładziono właśnie na rytmikę. Jeśli chcesz w przyszłości grać w zespole czy byś po prostu profesjonalnym muzykiem musisz się nauczyć równo grać, to jest bardzo ważne.

Istnieje takie coś jak poczucie rytmu, co to znaczy właściwie? Wiadome jest, że już się z tym rodzimy, albo się go ma albo nie. Chodzi o to czy potrafisz rytmicznie zatańczyć do danej piosenki czy wystukać określony rytm. Osobie, która nie ma poczucia rytmu bardzo ciężko będzie wykonywać prawidłowo jakiekolwiek ćwiczenia rytmiczne.

Tempo

Oznacza jak szybko utwór ma być wykonywany. Tempo określane jest zazwyczaj na dwa sposoby, za pomocą nazw włoskich oraz przez podanie liczby uderzeń przez minutę (BMP). W muzyce rozrywkowej najczęściej używany jest ten drugi sposób, ustawiamy odpowiednią wartość liczbową na metronomie i urządzenie będzie wystukiwało nam równe wartości ćwierćnutowe.

Najpopularniejsze tempa:

Prędkość

Nazwa włoska

Ilość uderzeń na minute (BMP)

Wolno

Adagio

66-76

Umiarkowanie

Moderato

108-120

Szybko

Allegro

120-168

Metrum

Wskazuje nam rozkład akcentów w obrębie taktu ( najmniejsza część tabulatury, zawarta między dwoma kreskami) oraz określa schemat rytmiczny.utworu.

Najpopularniejsze metrum to 4/4 oraz 3/4, które na tabulaturze wygląda następująco:

44 - Ćwiczenia rytmiczne 34 - Ćwiczenia rytmiczne

Dolna liczba informuje nas jaka podstawowa wartość metryczna występuje w utworze np. (1 – cała nuta, 2 – półnuta, 4 – ćwierćnuta, 8 – ósemka). Górna natomiast oznacza ile tych jednostek metrycznych znajduje się w obrębie taktu.

Czyli metrum 4/4 czytamy jako cztery ćwierćnuty występujące w każdym takcie. Akcentujemy pierwszą oraz trzecią ćwierćnutę. Z tym, że nieco mocniejszy akcent przypada na pierwszą ćwierćnutę niż trzecią. Natomiast metrum 3/4 to trzy ćwierćnuty w takcie i akcent na pierwszą.

Zdecydowana większość kawałków napisana jest na 4/4. Jeśli słyszysz daną piosenkę to na 95% jest ona właśnie w tym metrum.

Metronom online

Aby nauczyć się grać idealnie równo musisz jak najwięcej ćwiczyć z jego pomocą. Używanie metronomu jest szczególnie ważne jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z gitarą. Wystukuje on równy puls i dzięki temu jest znakomitym środkiem ku temu by twoja gra była rytmiczna. Aby go uruchomić wystarczy kliknąć interesującą cie wartość na jego obręczy, określona liczba informuję o liczbie uderzeń na minutę.

Ćwiczenia rytmiczne

Naukę rytmicznego grania najlepiej rozpocząć wygrywając ćwiczenia chromatyczne znajdujące się w dziale Rozgrzewka. Progi leżą tutaj pod palcami dzięki czemu możemy się bardziej skoncentrować na rytmiczne niż na dźwiękach. Niżej przedstawione jest klika takich ćwiczeń chromatycznych, na których podstawie spróbuj tworzyć własne. Oczywiście trening rytmiczny wykonuj zawsze z metronomem. Tempo natomiast ustawiaj sobie według osobistych preferencji czy umiejętności. Jednak nie za szybkie abyś nie miał problemów z rytmicznym wygrywaniem danego ćwiczenia. Zawszę będę to powtarzał, że lepiej zagrać coś wolno i dokładnie niż szybko i po macoszemu. Najlepszym sposobem by sprawdzić czy rzeczywiście twoja gra jest równa jest nagrywanie swojej gry i następni jej odsłuchiwanie. Po prostu w czasie rzeczywistym dużo nie słyszymy a na nagraniu wszystko wychodzi jak na dłoni. Pamiętaj o akcentowaniu, czyli zagraniu głośniej pierwszego dźwięku w każdym takcie.

Ćwiczenia rytmiczne – trening na 4/4

1. Wygrywanie całej nuty, czyli co 4 uderzenia metronomu raz zagrywasz dźwięk. Ćwiczenie przedstawione jest na 4 strunach ale można je wykonywać również na pozostałych 2.

1 44 - Ćwiczenia rytmiczne

2. Tym razem całą nutę dzielimy na pół i mamy w każdym takcie 2 półnuty. Na 2 kliknięcia metronomu zagraj raz dźwięk. Ćwiczenie można wykonać do progu XII.

2 - Ćwiczenia rytmiczne

3. Dalej dzielimy, tym razem półnutę na pół i otrzymujemy z 2 półnut – 4 ćwierćnuty w takcie Także tym razem na jeden beat przypada jedno szarpnięcie struny. Ćwiczenie również wykonujemy do progu XII.

3 - Ćwiczenia rytmiczne

4. I jeszcze bardziej zagęszczamy takt, ćwierćnuty dzielimy na ósemki i dzięki temu w takcie mamy ich jak nazwa wskazuje osiem. Na każdy jedno uderzenie metronomu przypadają 2 dźwięki. Akcentuj pierwszy dźwięk na każdej strunie.

4 - Ćwiczenia rytmiczne

5. Ćwiczenie bardzo podobne do poprzedniego. Również gramy wartości ósemkowe z tym, że każdy dźwięk gramy podwójnie. Gramy je również na pozostałych 3 strunach.

5 - Ćwiczenia rytmiczne

Ćwiczenia rytmiczne – trening na 3/4

1. W każdym takcie zagrywamy 3 ćwierćnuty, na jeden dźwięk przypada jedno kliknięcie metronomu. Akcentujemy tylko pierwszą nutę w takcie.

6 - Ćwiczenia rytmiczne

2. W tym ćwiczeniu gramy ósemki. Na jeden takt przypada ich sześć i na jedne beat metronomu zagrywamy 2 ósemki. Jest to jednocześnie zagrywka na niezależność palców.

7 - Ćwiczenia rytmiczne

3. Jest to modyfikacja ćw.7, każdy dźwięk gramy 3 razy. Wartości, które to widzisz to triole. Tak jak normalnie nutę dzieliśmy na 2 części, tak tutaj nuta ćwierćnutowa została podzielona na 3 części i przez to powstały triole ósemkowe. W praktyce wygląda to tak, że na każdy klik metronomu grasz trzy dźwięki.

8 - Ćwiczenia rytmiczne

Podsumowanie

Ćwiczenia rytmiczne na gitarę rozpisane wyżej mają ci za zadanie uzmysłowić jak może wyglądać praca z metronomem. Są dość łatwe dlatego nie powinieneś mieć problemu z ich wygrywaniem. Na ich podstawie twórz własne ćwiczenia z różnymi podziałami rytmicznymi. Czy to będą półnuty, ćwierćnuty, czy ósemki, nieważne, ważne żebyś grał przede wszystkim równo i pamiętał o akcentowaniu dźwięków.


Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Matyśkiewicz

Bojo jestem na twojej stronie i korzystam z twoich porad ,obecnie przerabiam ćwiczenia rytmiczne
niby idzie nawet nie zile ale mam bardzo poważny problem,otóż gdy muszę uderzać w pojedyncze struny i trzymać rytm to po prostu mam problem z przejście z jednej struny na drugą nie mogę w nie trafić kostką np:struny A5 na D4 .Morze masz jakieś sugestie jak lub metodę ,jak nauczyć się płynnego przeskakiwania z jednej struny na drugą.

Będę bardzo wdzięnczny za jakąkolwiek podpowieć
Szacun Adam

Adam Matyśkiewicz

Będzie dzękuje będe taka ciwiczył I poiadomie o tezultatach

Adam Matyśkiewicz

bardzo dziękuje już rozpocząłem ćwiczenia i bardzo mi pomagają.
Tak przy okazji chciałbym się Ciebie poradzić .Jak Ci już wspominałem już wcześniej grałem na gitarze , nawet próbuje coś tam pisać układać
muzykę ,chyba jakoś to wychodzi,problem mam z arażacją znaczy mam w głowie słyszę muzykę ale mam problem przenieś to gitarę.
Może masz na to jakiś program albo sposób .Pozdrawiam .Adam