Jak nauczyć się grać szybko na gitarze w 4 prostych krokach?

Myślę, że zgodzisz się ze mną, iż każdy gitarzysta dąży do tego aby szybciej zmieniać chwyty, szybciej kostkować, szybciej poruszać się po gryfie itd. Biegłość w grze na instrumencie jest jest jak najbardziej pożądana, I nie chodzi tutaj przede wszystkim o uzyskiwanie „kosmicznych” prędkości ale o to, żeby nasza gra była płynna. Abyśmy potrafili zagrać interesujące nas piosenki czy zagrywki bez „zająknięcia”. Szybsze granie zwiększa nasze możliwości wykonawcze dlatego warto się tą kwestią zainteresować.

guitar 102708 1280 1024x678 - Jak nauczyć się grać szybko na gitarze w 4 prostych krokach?

Nie wszystko da się policzyć

Nauka gry na na gitarze ma to do siebie, że w wielu aspektach bardzo trudno ocenić czy zrobiliśmy postępy. Można się oczywiście nagrywać posłuchać czy jest jakiś progres, jednak nie zauważymy tego po paru dniach czy nawet tygodniach, miesiącach. Ogólna zasada jest taka, że czym dłużej już gramy na gitarze i więcej umiemy, tym postępy będą coraz wolniejsze. A co za tym idzie, może nam się wydawać, że stoimy praktycznie cały czas w miejscu. Dlatego gitarzyści, którzy wychodzą poza przeciętność, potrafią trenować nie oczekując szybkich postępów. Cieszą się „drogą” jak przemierzają codziennie z instrumentem.

Na szczęście są elementy naszej nauki, które możemy w łatwy sposób możemy zbadać. Jednym z nich jest mierzenie prędkości danej zagrywki / ćwiczenia / zmian chwytów. A w jaki sposób zmierzymy naszą prędkość? Oczywiście zgadłeś, zmierzymy ją z metronomem. Metronom jakby powiedzieli nasz dziadkowie – „prawdę Ci powie synku”.

Nie stwierdzisz na słuch czy grasz szybciej po kilku dniach, ponieważ adaptuję on naszą obecną grę i nie potrafimy sobie wyobrazić jak graliśmy w przeszłości. To tak jak prędkościomierz w samochodzie, dzięki niemu możemy dokładnie sprawdzić z jaką prędkością jedziesz. Możesz oczywiście gapić się na drzewa, które mijasz, brać to na wyczucie. Ale czy ma to sens?


Zmierz swoją obecną prędkość maksymalną

Pierwsza rzecz jaką musisz zrobić to zmierzyć Twoją obecną prędkość w wykonywaniu danego ćwiczenia. W tym celu znajdź najszybsze tempo, w którym potrafisz zagrać dane ćwiczenie ale takie, żeby było grane poprawnie i w miarę płynnie.

Podstawowymi wartościami jakimi możesz grać będą:
ćwierćnuty– 1 szarpnięcie na klik metronomu
ósemki – 2 szarpnięcia na klik metronomu
szesnastki – 4 szarpnięcia na klik metronomu

Nie ma znaczenie jakie wybierzesz wartości rytmiczne, natomiast ogólna reguła jest taka, że czym gramy szybciej tym lepiej grać wartościami drobniejszymi (np. szesnastkami), żeby nie zwariować od klikania metronomu. No chyba, że wartości jakimi masz grać masz zanotowane w nutach/tabulaturze to graj zgodnie z nimi. Aha i nie baw się w wartości co 1 bpm, śmiało możesz przeskakiwać co 3-5 bpm.

Ważne jest teraz abyś zanotował swoje tempo oraz jakimi grałeś ćwiczenie wartościami.


Twój codzienny trening szybkości

Jeśli już wiesz jak zmierzyć swoją prędkość maksymalną to teraz czas na codzienny trening, który realizuj według poniższych wytycznych:

1. Zagraj ćwiczenie dwa razy wolniej niż wynosiło Twoje tempo maksymalne z ostatniego treningu – jest to bardzo ważne, ponieważ tutaj sprawdzasz czy technicznie robisz wszystko jak należy. To jest czas aby zwrócić uwagę na detale Twojego wykonania, popraw wszystkie niedoskonałości.

2. Zagraj chwilę dane ćwiczenie z 20-30 bpm poniżej Twojego tempa maksymalnego – ma to na celu porządne rozgrzanie Twojego „aparatu” i przygotowanie do właściwego treningu szybkości.

3. Sprawdź jaka jest Twoja prędkość maksymalna na dany dzień – potrenuj paręnaście minut w tym tempie. Ważne abyś swoje tempo maksymalne sprawdzał regularnie, ponieważ będzie ona coraz większe – o to właśnie chodzi w tych ćwiczeniach. Przypominam, żebyś ćwiczenie grał poprawnie, jeśli coś nie wychodzi to nieco zwolnij. Czasami możemy mieć gorszy dzień i tempo nam spadnie, to jest normalne.

4. Zgraj ćwiczenie zwiększając tempo o 5-10 bpm – żeby grać coś szybciej, musisz łamać swoje bariery wykonawcze, wychodzić poza obecne umiejętności. Także goń za metronomem i nie przejmuj się, że nie dajesz rady, że dźwięki grasz nieczysto. Tutaj nie ma miejsca na krytykę, liczy się prędkość.


3 przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie 1 – wykonuję zmiany chwytów „D” z „G” barowym. Zmiany wykonuję równo z każdym klikiem metronomu, a więc gram ćwierćnutami. Przy nauce zmian chwytów granie tymi wartościami myślę, że przyniesie najlepsze korzyści. Ustawiłem przykładowe tempo 80 bpm.

Zobacz wideo
Zmiany chwytów - Jak nauczyć się grać szybko na gitarze w 4 prostych krokach?

Ćwiczenie 2 – tym razem gram ósemkami gamę A-dur na trzech strunach. Także gram 2 dźwięki na 1 klik.
Zauważ, że w dalszym ciągu gram w tempie 80 bpm, zwiększyłem tylko 2-krotnie szybkość grania.

Zobacz wideo
Gama A dur - Jak nauczyć się grać szybko na gitarze w 4 prostych krokach?

Ćwiczenie 3 – gram zagrywkę chromatyczną na jednej strunie. Wartościami jakimi gram są szesnastki, zachowuje cały czas to samo tempo co w poprzednich ćwiczeniach.

Zobacz wideo
Chromatyka - Jak nauczyć się grać szybko na gitarze w 4 prostych krokach?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Oliwia

Gram na gitarze od wielu lat i uważam, że nie da się szybko nauczyć grać. Sama wciąż nie znam wszystkich akordów i muszę czasem zaglądać do książek lub korzystać w Internetu. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z grą na gitarze, nie raz i nie dwa rzucałam sprzętem i mówiłam, że to koniec. Jednak moje samozaparcie i determinacja nie pozwoliły mi zatrzymać się w miejscu i mimo niepowodzeń szłam do przodu 🙂 Dlatego wiem, że nie da się opanować podstaw w kilka dni.

Max

Myślę, że każdy instrument można zrozumieć lub kuć akordy. A czas… wiadomo, leczy rany.