Chciałbym się z Tobą podzielić narzędziami, które na co dzień sam używam przy treningu oraz pracy z gitarą. Część aplikacji jest darmowa, za niektóre trzeba parę złotych zapłacić ale na pewno w mojej ocenie wszystkie są one godne polecenia. Jest to moja subiektywna lista programów aplikacji na gitarę, które bardzo lubię i niektóre z nich są według mnie najlepsze w swojej kategorii.
Aplikację Web
Got Rhythm – na tej stronie możesz sprawdzić jakie masz obecnie poczucie rytmu. Naciskaj spację równo z bitem, który słyszysz i nie przestawaj kiedy nie skończy się ostatnie odliczanie. Zrób takie 3 próby i zapisz swój najlepszy wynik. Wróć za parę tygodni do testu aby zweryfikować czy zrobiłeś progres. Wynik powyżej 800 można już uznać za dobry. Używaj jej głównie aby sprawdzić poczucie rytmu u moich uczniów, których uczę przez Skype.
Chordify – strona, na która wyświetla nam jakie chwyty występują w piosence po wklejeniu linku z YouTube. Chwyty są podzielone według taktów i możemy podejrzeć jakie jest ich opalcowanie. Sam korzystam z tej aplikacji, kiedy potrzebuję na szybko rozpracować akordy. Pomimo tego, że algorytm na stronie działa coraz lepiej to nie można ufać temu co wyświetla w 100%, każdy akord najlepiej zweryfikować
Songster – kolejna świetna strona, której działanie jest podobne do tego jak w programie Guitar Pro, czyli wszystkie zapisane dźwięki możemy odtworzyć. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza dla początkującego gitarzysty, kiedy wyobraźnia rytmiczna jeszcze nie pozwala grać z samego zapisu. Na stronie jest bardzo duża baza piosenek, także każdy znajdzie coś dla siebie.
Ultimate Guitar – strona z przeogromną bazą tabulatur, słów z podpisanymi chwytami i biciami. Najprzydatniejszą funkcją, z której korzystam na tej stronie to transponowanie utworów, które jest automatyczne po naciśnięciu odpowiednich przycisków na dole strony. Można dowolnie edytować dane opracowania według swoich potrzeb, a następnie je wydrukować.
Programy komputerowe
Guitar Pro 7 – program do zapisywania dźwięków w formie tabulatury oraz tradycyjnego zapisu nutowego. Co prawda jest to płatny program ale praktycznie nie mam jakichkolwiek ograniczeń, jeśli chodzi o zapisywanie muzyki. Możesz zapisywać partię na gitary, perkusję, bas, pianino i kilkadziesiąt innych instrumentów. Mamy do tego wbudowane banki, które symulują prawdziwe brzmienie instrumentów i przez to mamy dobry odsłuch tego co właśnie stworzyliśmy. Według mnie, program wart każdej wydanej złotówki. Używam go praktycznie codziennie, podstawowe narzędzie mojej pracy przy tworzeniu materiałów gitarowych jak i komponowaniu.
Ear Master – płatny program do kształcenia słuchu. Jest to profesjonalny kombajny, dzięki któremu kształcimy słuch na różnych płaszczyznach: melodycznie, harmonicznie, rytmicznie oraz wokalnie. Jeśli chcesz być dobrym muzykiem, chcesz potrafić zagrać to co usłyszysz, tworzyć ładne solówki czy improwizować, to ta aplikacja Ci w tym bardzo pomoże. Bardzo mi się przydaję przy nauce improwizacji – program odtwarza dźwięki, a ja muszę je następnie powtórzyć na gitarze.
Studio One Prime – profesjonalny program do nagrywania dźwięku i co najważniejsze ta wersja jest zupełnie za darmo. Jest to najbardziej podstawowa wersja ale dla mnie w zupełności wystarczająca. Na tym programie nagrywam moje gitarowe pomysły, dogrywam ścieżki do nagrań zespołowych. Jest bardzo przejrzysty, intuicyjny, bardziej mi przypadł do gustu niż np. Cubase. Możemy do niego dokupować wtyczki jeśli np. chcemy zasymulować dane brzmienia gitary. No i oczywiście kolejny program, który jest mi pomocny przy nagrywaniu audio do tutoriali.
Hit Film Express – program do obróbki wideo i dźwięku, tutaj montuję wszystkie moje tutoriale.
I uwaga – jest całkowicie za darmo. Używałem wcześniej płatnych programów Sony Vegas oraz Adobe Premiere Pro i póki co zostałem przy Hit Filmie. Także w moim przypadku, płatne nie zawsze znaczy lepsze. Ze wszystkich programów ten u mnie wypadł najlepiej. Jest najszybszy, nic nie tnie w podglądzie na żywo, nawet przy filmach nagrywanych w 4k. Mam tutaj automatyczną synchronizację video z audio co bardzo mi przyśpiesza pracę.
Aplikację na telefon
B’Metronom – mój ulubiony metronom na androida, jest darmowy. Bardzo prosty w obsłudze, ma wszystkie opcje które potrzebuję (wybór tempa oraz samodzielne wystukiwanie tempa). Może nie jest tak rozbudowany jaki inne tego typu aplikację ale cenie właśnie go za prostotę i łatwość użytkowania.
Da Tuner – kolejna bardzo dobra i darmowa aplikacja na androida (w wersji podstawowej), tym razem do strojenia gitary. Spośród różnych aplikacji ta spodobała mi się najbardziej. Bardzo dobrze łapie dźwięki, nie przekłamuje. Wszystko jest czytelne, bez zbędnych wodorostów, korzystam z tej aplikacji na co dzień. Mamy tutaj oczywiście do wyboru strojenie innych instrumentów niż gitara, m.in gitara basowa, ukulele, pianino i inne instrumenty strunowe.
Perfect Ear – program do kształcenia słuchu, kształtowania poczucia rytmu i nauki teorii na androida. Co prawda w wersji darmowej mamy ograniczoną ilość ćwiczeń ale jest ich na tyle dużo, że zanim wszystkie przejdziesz to minie bardzo dużo czasu, a dokupowanie kolejnych modułów szkoleniowych jest tak tanie, że praktycznie nie odczujemy tego w naszej kieszeni.
Jeśli używasz programu, który Tobie pomaga na co dzień w pracy z gitarą to podziel się w komentarzu. Bardzo chętnie się dowiem jakie jeszcze ciekawe programy czy aplikację są godne polecenia.