Bicia gitarowe

Ważne jest abyś zaczął przyswajać bicia gitarowe dopiero wtedy kiedy w miarę dobrze opanujesz zmiany między chwytami podstawowymi. Wiąże się to z tym, gdyż trzeba tutaj oddzielić funkcjonowanie każdej ręki oddzielnie. Jeśli masz jeszcze problemy z najprostszymi chwytami, lewa ręka może w skuteczny sposób przeszkadzać ręce prawej, na której będziesz musiał się tutaj najbardziej skupić.

Bicia gitarowe – najważniejsza cierpliwość

Uwierz mi, że każdy gitarzysta w swoich początkach ma ogromnie problemy z doborem bicia. Sam miałem swoje początki i to wtedy kiedy poradniki na internecie nie były tak mocno rozwinięte, które teraz próbują wyłożyć wręcz „na tace” gotowe bicia. Okres ten wspominam jako walka z samym sobą, walkę ze swoimi słabościami gitarowymi. Ktoś mi wtedy powiedział: „nie ucz się tych wszystkich bić na pamięć bo to nic nie da” i miał absolutną racje. Oczywiście warto wkuć na pamięć jakieś bicia gitarowe do konkretnych numerów, czy takie bicia typowo uniwersalne, ponieważ są to podstawy do tego abyś zrozumiał o co w tym wszystkim chodzi. Jednak najważniejsze jest to, abyś uwierzył we własną intuicje w doborze bicia. Musisz się dobrze wsłuchiwać w kawałki, próbować i jeszcze raz próbować kombinować, że tak się wyrażę na własną rękę. Po pewnym czasie usłyszysz kawałek, weźmiesz gitarę w swoje dłonie i bez zastanowienia dobierzesz odpowiedni rytm czy właściwe bicie, wystarczy trochę cierpliwości.

Bicia gitarowe kostką czy palcami?

Uderzać w struny możemy na dwa sposoby, za pomocą kostki lub palców. Struny uderzane kostką będą głośniejsze, bardziej wyraziste, ostrzejsze natomiast brzmienie strun uderzanych palcami będzie bardziej matowe i ciche. Wybór metody zależy od indywidualnych preferencji czy doboru odpowiedniego kawałka.

Gra kostką:

Wykonując uderzenie od góry do dołu czy też od dołu do góry należy kostkę ustawić pod odpowiednim kątem względem strun. Kąt między kostką a strunami przy uderzenia z góry jest nieco większy (ok. 45 stopni) niż przy uderzeniu z dołu. Ważne jest aby kostkę nie trzymać zbyt sztywno między palcami i najlepiej aby nie była zbyt twarda.

Gra palcami:

Chcąc wykonać bicie musisz odpowiednio ustawić palce prawej dłoni. Palce: wskazujący, środkowy oraz serdeczny muszą być złączone, kciuk natomiast kładziemy zaraz na początku palca wskazującego. Wykonując bicie od góry uderzamy w struny trzema złączonymi palcami, natomiast przy uderzeniu od dołu wykorzystujemy kciuk a właściwie jego paznokieć, możemy struny również trącić struny delikatnie pozostałymi palcami.

Słowem wstępu

Zdecydowana większość bić gitarowych jest w metrum 4/4 dlatego to na nich chciałbym się głównie skupić. Jeśli chcesz zagrać dany kawałek z repertuaru rozrywkowego to na 95% jest on napisany właśnie w tym metrum.

Zanim przejdę do konkretnych bić przyjrzyj się poniższemu schematowi. Cyfry na początku tabulatury informują nas w jakim jesteśmy metrum. Strzałka skierowana grotem w górę oznacza, że bicie będziemy wykonywać od góry tzn. od struny basowej „E6” to struny wiolinowej „E1”, natomiast widząc grot skierowany w dół wiemy, że bicie jest wykonywane od dołu.

Bicia gitarowe dla początkujących

Ważne abyś zapamiętał że, przy wykonywaniu poniższych bić gitarowych prawa ręka cały czas powinna wykonywać ruch: góra, dół, góra, dół. Ręka nie może się zatrzymać a ruch musi być jak najbardziej płynny. Na każdą cyfrę (1,2,3,4) przypada ruch ręką z góry na dół, natomiast na każde „i” wykonujemy ruch ręką do góry. Przy wykonywaniu bicia nie machaj ręką „jak łopatką” lecz staraj się aby ruch dłoni wychodził głównie z nadgarstka . Wszystkie niżej prezentowane bicia gitarowe możesz zastosować do swoich ulubionych piosenek.

Staraj się również wykonując bicia gitarowe jednocześnie liczyć na głos każdą miarę tzn „1 i 2 i 3 i 4 i”. Zacznij od bardzo wolnego tempa i stopniowo je zwiększaj. Nie przechodź do kolejnego bicia jeśli nie opanujesz poprzedniego.

Bicia gitarowe przedstawione poniżej staraj się grać najpierw na jednym akordzie np. E-dur. Kiedy nie będziesz miał już z tym problemu próbuj łączyć kilka akordów np. grając kolejno A-dur, D-dur, E-dur oraz D-dur. Każde bicie jest prezentowane na filmiku, także możesz spróbować grać razem ze mną. Dodatkową pomocą jest liczenie przez mnie.

Możesz również wykorzystać pewien patent polegający na przesuwaniu akordu E-dur wzdłuż gryfu na określonych progach (II, IV, VII, IX). Uderzamy we wszystkie sześć strun.

tab - Bicia gitarowe

motyw%252520E - Bicia gitarowe

Bicia gitarowe – schematy

1. Najprostsze z możliwych jeśli chodzi o bicia gitarowe, atak w struny występuje tutaj tylko z góry, odpowiednio na „1”, „2”, „3” oraz „4”.

Bicie3%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

2. Trzeba tu uważać, bo po uderzeniu na „raz” z góry nie występuje już uderzenie na „dwa”tyko na „2i” jest szarpnięcie strun od dołu, następnie dwa uderzenia od góry, odpowiednio na „3” oraz „4.”

Bicie9%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

3. Uderzenie na „1” z góry, na „1i” z dołu, omijamy uderzenie na „2” (ręka wykonuje tylko ruch w powietrzu z góry do dołu), uderzenie na „3” oraz „4” z góry i zarywamy struny na końcu od dołu na „4i”.

Bicia11%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

4. Najczęściej wykorzystywany schemat bicia gitarowego. Uderzenie od góry na „1” oraz na „2”, następnie struny podrywamy od dołu na „2i” oraz na „3i”, uderzenie od góry na „4” i schemat kończy się na szarpnięciu strun od dołu na „4i”.

Bicie1%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

Gaszenie strun na gitarze

Jest to dodatkowy efekt perkusyjny, wykorzystywany podczas wykonywania bicia gitarowego. Odpowiednio użyty może wzbogacić twoją grę. Polega na odpowiednio szybkim ustawieniu dłoni uderzającej tak aby po szarpnięciu strun dany akord nie wybrzmiał. W momencie kiedy szarpiesz struny palcami, musisz równocześnie stłumić je krawędzią dłoni.

Technikę gaszenia strun zaprezentuję w oparciu o 4-ty schemat bicia. Uderzenie na którym należy wykonać gaszenie zaznaczone jest niebieską łamaną linią wzdłuż strzałki.

gaszenie - Bicia gitarowe

Bicia gitarowe dla bardziej zaawansowanych

Tak jak w przypadku prostszych bić gitarowych tak i tutaj będziemy wykonywali ruch ręką naprzemiennie (góra, dół, góra dół itd.). Różnica polega na tym, że tam na każdą cyfrę przypadało jedno uderzenie z góry a na każdą miarę na „i” jedno uderzenie z dołu, natomiast tutaj na każdą miarę, czy to przypada na cyfrę czy na „i” występuje ruch ręką z góry oraz z dołu. Daje nam to dużo więcej możliwości w tworzeniu nowych, ciekawych bić.

Bicie gitarowe nr 1

Bicia12%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

Bicie gitarowe nr 2

Bicie8%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

Bicie gitarowe  nr 3

Bicie5%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

Bicie gitarowe  nr 4

Bicie4%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

Bicie gitarowe  nr 5

Bicia13%2525204%2525204 - Bicia gitarowe

Podsumowanie

Tak naprawdę to co jest przedstawione w tym poradniku to jest malutka cząsteczka tego wszystkiego co jest związane z ogólną tematyką bicia gitarowego. Mają one na celu ukierunkować cie, czy pomóc zrozumieć na czym rzecz polega. Oczywiście nie muszę mówić, że nie możesz przechodzić do bić nieco bardziej zaawansowanych jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z gitarą, ponieważ skutecznie cie to zniechęci do dalszej gry.


Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Andromeda

Cześć. Poszukuję bicia do piosenek Wilków Aborygen, Eroll i Cień w dolinie mgieł. Czy do zwrotki aborygena mogłoby paosawać bicie nr 4 z listy dla bardziej zaawansowanych? Próbowałam bić też tym tradycyjnym biciem (tu nr.4 z listy prostych bić) i to mi najbardziej chyba pasuje. Ale wiem że w oryginale jest jakieś inne szybsze bicie, ae nie wiem jak je zagrać. a w Erollu to już trzeba się nieźle namachać ręką bo wiem że tam jest bardzo szybkie bicie ale też nie wiem ile (i kiedy) w dół a kiedy do góry. Proszę o pomoc

Martin363

Bajo dodał byś piosenkę Dżem – Autsajder proszę bo mój tato to lubi i chciałbym się tego nauczyć

Martin363

Bo chcę się tego nauczyć ale nie znam chwytów mógłbyś nagrać jak ty grasz tak jak te inne nagrywałeś OK?

redi100

hej ja mam pytanko . chodzi mi o piosenki na wideo czy moglbys spiewac w trakcie grania? poniewaz na poczatku grasz nastepnie uczysz i na koncu grasz fajnie byloby zebys na koncu z graniem spiewal;] jest to mozkiwe? tak to cala reszta jest super;]

Michał

tak, Bajo, ja tez, prosze spiewaj, przeciez Ty tak pieknie spiewasz, jestes przeciez urodzonym wokalista 😀

stan

wpadł mi w ręce taki fajny kawałek „lato pachnące miętą” i nie mogę dopasować bicia, może ktoś pomoże

Michał

fajnie by bylo, gdybys podal do kazdego bicia jakas przykladowa piosenke, ktora pasuje, mysle, ze byloby to duzym ulatwieniem

Michał

dzieki wielkie, na pewno to pomoze

ElNaranjo

Z góry przepraszam za naiwne pytanie, ale w którym miejscu podane są te przykładowe piosenki? 😀

ElNaranjo

Ok, dzięki za informację. Po prostu myślałem, że one gdzieś tu są, a ja po prostu jestem ślepy i ich nie widzę 😀