W jednym z ostatnich artykułów zatytułowanym „Nauka gry na gitarze bez nut” pisałem o tym jakie plusy niesie za sobą zapisywanie dźwięków na tabulaturze i czy w ogóle warto z niej korzystać, natomiast w tym chcę pokazać narzędzie, dzięki któremu możemy ją w bardzo łatwy sposób edytować. Mowa tu o GUITAR PRO, który w mojej opinii dużo stracił na swojej popularności niż jeszcze klika lat temu. Sądzę, że przyczyną są witryny gdzie możemy online wprowadzać i odsłuchiwać dźwięki zapisane na tabulaturze. Jestem w każdym razie wiernym fanem tego programu od ponad 10 lat, praktycznie każdego dnia z niego korzystam. Komponuję na nim oraz odczytuję tabulatury moich ulubionych gitarzystów ściągnięte z internetu Najnowszą wersją programu jest Guitar Pro 6, aczkolwiek w okresie testowym nie mogłem się jakoś do niej przekonać i póki co zostałem ze stabilną, wypróbowaną wersją o numerze 5. Co prawda jest to płatny program i jeśli ktoś nie chce albo nie może sobie pozwolić na niego to bardzo fajną alternatywą jest darmowy TUX GUITAR, oferujący bardzo podobne możliwości.
Czym jest program Guitar Pro?
Najprościej mówiąc, jest to program do edycji tabulatur. Ale nie tylko gitarowych, mamy tutaj możliwość również rozpisywania dźwięków na jakikolwiek inny strunowy instrument a także na perkusję. Jednak możliwości programu skupiają się w dużej mierze na gitarze. Mamy tutaj możliwość zapisywania dźwięków na tabulaturze lub na standardowej pięciolinii a później możemy to wszytko odsłuchać za pomocą kontrolera MIDI karty dźwiękowej lub silnika RSE czyli brzmień przypominających naturalne instrumenty. Program ma oprócz tego wbudowane bardzo przydatne narzędzia jak metronom czy stroik gitarowy.
Standardowa tabulatura vs tabulatura z Guitar Pro
Potężną wadą standardowej tabulatury jest to, że bardzo rzadko wiemy po pierwsze jak zagrać dźwięki w czasie, a po drugie nie wiemy jakich użyć technik wykonawczych z uwagi na małą ich czytelność. Dzięki programowi Guitar Pro możemy praktycznie na tabulaturze zapisać wszystkie techniki jakie możemy wykonać na gitarze, począwszy od łatwiejszych takich jak hammer-on, pull-off a kończąc na tappingu, tłumienia różnych rodzajach ślizgu czy flażoletów. Wartości rytmiczne możemy wyświetlać za pomocą znaków tabulacji albo też hybrydy z notacją tradycyjną, tzn. pięciolinią. Oprócz tego jest wiele innych funkcji, dzięki którym nasza tabulatura staję dużo bardziej czytelna.
Komponowanie z Guitar Pro
Według mnie jest jest bardzo wygodne. Wszystkie potrzebne narzędzia mamy wbudowane w program. Każdy zapisany dźwięk można w dowolnym momencie modyfikować, można przenosić dane fragmenty, kopiować, dodawać kolejne ścieżki z nowymi instrumentami. Mamy możliwość ustawiania brzmienia instrumentów zgodnie w z własnymi preferencjami, od akustycznych bo nasyconych większymi przesterowaniami. Dzięki tworzenia niezależnych ścieżek możemy np. skomponować utwór dla zespołu rockowego składającego się z 4 osób: gitarzysty prowadzącego oraz solowego, basisty i perkusisty. Oczywiście nie ma na przeszkodzie aby napisać w programie partii dla wokalisty. Jedną z największych zalet tego programu jest oczywiście to, że każdy zapisany dźwięk możemy odsłuchać.