Metoda S.M.A.R.T, czyli jak zamieniać gitarowe cele w rzeczywistość

Chciałbym w dzisiejszym wpisie przedstawić Ci metodę wyznaczania celów, dzięki którym wzrośnie Twoja efektywność gry na gitarze. Stosuję tę metodę od dawna nie tylko jeśli chodzi i cele gitarowe ale w ogóle do innych dziedzin życia. Jeśli masz poczucie, że Twoje postępy nie idą do przodu tak jakbyś tego chciał to ten wpis jest dla Ciebie.

live concert 455762 640 - Metoda S.M.A.R.T, czyli jak zamieniać gitarowe cele w rzeczywistość

SMART (ang. bystry) to metoda, która ma na celu skonkretyzować Twoje cele tak, żeby były łatwiejsze do osiągnięcia. Pozwala na dokładne przeanalizowanie tego co chcemy osiągnąć, a przez to nasza wizja celu jest bardziej klarowna i ekscytująca.

SMART to konstruowanie celów, która są:
S-precyzowane
M-ierzalne
A-trakcyjne
R-ealistyczne
T-erminowe

Jaki musi być cel SMART?

Sprecyzowany – w tym punkcie musisz jasno wiedzieć czego dotyczy Twój cel. Musi być on jasno sprecyzowany, tak żeby nie było miejsca na jakieś luźne interpretację. Takie cele jak „chcę się nauczyć grać na gitarze”, „chcę umieć improwizować”, są zbyt ogólne i nie są to cele SMART.

Mierzalny – czy najprościej mówiąc musisz tak sprecyzować swój cel, żebyś mógł monitorować jego postępy. Czyli skąd będziesz wiedział, że już cel osiągnąłeś. Cel „nauczyć się grać na gitarze” nie można zmierzyć bo jest to ciągły proces ale np. „nauczyć się zmiany chwytów Am i E w tempie 120 bpm” już możemy zweryfikować.

Atrakcyjny – tutaj musisz odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego chcę zrealizować ten cel„. Jaka jest Twoja motywacja, że akurat ten cel jest dla Ciebie ważny? Co dzięki niemu osiągniesz, jakie będziesz miał z niego korzyści? Czym cel będzie atrakcyjniejszy w Twoich oczach tym chętniej się za niego zabierzesz. Czy chcesz grać w zespole, wystąpić na scenie, a może pośpiewać kolędy z rodziną? Czy jak pomyślisz o tym celu to serce zaczyna mocniej bić i dostajesz wypieków na twarzy?

Realistyczny – czyli czy jest według Ciebie naprawdę możliwy do spełnienia. Czy jeśli chcesz zostać np. drugim Hendrixem lub Satrianim to czy będziesz miała czas żeby trenować np. codziennie po 7 godzin dziennie? Jeśli chcesz kupić wymarzoną gitarę, to czy jesteś w stanie odłożyć tyle, a tyle pieniędzy w ciągu określonego czasu? Mierz po prostu siły na zamiary, zapisuj cele, które są bardziej prawdopodobne niż trafienie szóstki w lotto.

Terminowy – czyli do kiedy chcesz zrealizować dany cel. Oczywiście z doświadczenia wiem, że nie zawsze uda nam się trafić z terminem. Jednak jeśli zapiszesz ostateczny termin to będziesz bardziej zmobilizowany do działania. Kiedy nie uda Ci się czegoś zrealizować w danym terminie to wyznaczysz sobie kolejny, który najprawdopodobniej będzie bardziej precyzyjny.

Przykłady celów SMART

CEL: Kupię gitarę

S jak Sprecyzowany – ok wiesz, że chcesz kupić gitarę ale klasyczną, akustyczną czy elektryczną. Jaki konkretnie ma to być model? Gdzie chcesz kupić gitarę, w internecie czy w sklepie?

M jak Mierzalny – żeby kupić gitarę będziesz potrzebował pieniędzy, więc ile konkretnie potrzebujesz na wiosło? Ile chcesz odkładać miesięcznie?

A jak Atrakcyjny – czy na pewno ten model Ci się podoba? A może lepiej dozbierać na inną gitarę? Może marzysz o gitarze elektrycznej, a nie akustycznej? Jeśli gitara akustyczna to może jakaś, która ładnie wygląda i będziesz dumy z jej posiadania.

R jak Realistyczny – może kupno gitary za 20 tys. zł nie jest najlepszym pomysłem? Może zaplanuj kupno trochę tańszego instrumentu. Zamiast kupować w sklepie, może kup gitarę używaną za połowę ceny. Jeśli nie jesteś w stanie odkładać 100 zł miesięcznie to może zmniejsz tą sumę do 50 zł.

T jak Terminowy – zapisz do kiedy konkretnie chciałbyś kupić gitarę. Może tak być, że nie uzbierasz do tego czasu potrzebnych pieniędzy ale bardziej się zmobilizujesz, żeby to osiągnąć

CEL SMART: Kupię gitarę akustyczną marki Furch, model Superancki2000. Zakupu dokonam w sklepie XYZ, cena gitary to 1800 zł. Aby zdobyć pieniądze będę odkładał 100 zł miesięcznie przez półtora roku. Jest gitara moich marzeń, jest piękna i będę szczęśliwy jak będą ją posiadał.


CEL: Nauczę się chwytów barowych

S jak Sprecyzowany – jakich konkretnie chcesz się nauczyć chwytów, F, Bm, A#, F#m? W jaki sposób się ich nauczysz, czy będziesz codziennie będziesz trenował je przez 10, 15, 30 minut? Jakich konkretnych piosenek chcesz się nauczyć, żeby wykorzystać je w boju?

M jak Mierzalny – czyli kiedy stwierdzisz, że będziesz umiał grać chwyty barowe? Kiedy będziesz je potrafił złapać czysto, a więc dźwięk na każdej strunie będzie słyszalny? Kiedy będziesz potrafił płynnie je zmieniać w piosence w oryginalnym tempie?

A jak Atrakcyjny – Dzięki chwytom barowym będziesz mógł zagrać większość piosenek. Zagrasz wreszcie swoją ulubioną piosenkę, która zawiera właśnie chwyt barowy

R jak Realistyczny – choć nauka chwytów barowych sama w sobie wydają się na początku mało realistyczna to w dłuższej perspektywie czasowej jest jak najbardziej do uchwycenia. Jeśli nauczenie się większości chwytów barowych jest dla Ciebie za trudne to zacznij od nauki jednego chwytu np. F-dur.

T jak Terminowy – do kiedy spodziewasz się nauczyć chwytów barowych, jak oceniasz swoje szanse. Zapisz konkretny dzień, a będziesz bardziej zmotywowany do codziennego ich trenowania.

CEL SMART: Nauczę się chwytu barowego F. W tym celu będę codziennie poświęcał 15 minut na naukę jego łapania: „na sucho” oraz 15 minut na łączenie go z akordami podstawowymi. Kiedy się go nauczę to będę potrafił grać moją ulubioną piosenkę „Tytuł”. Będę go łapał czysto w dniu 5 stycznia 2019.

Podsumowanie metody S.M.A.R.T

Metody S.M.A.R.T używam kiedy jakiś cel jest dla mnie wyjątkowo ważny. Zapisuję go sobie wtedy tak żeby był widoczny i żebym mógł codziennie sobie o nim przypominać. Ważne jest aby był zapisany, a nie był w Twojej głowie, bo łatwo wtedy o zboczeniu z toru i zapomnienie o celu. Ta metoda zaangażuje Twoje wszystkie siły, Twoją podświadomość do jego realizacji, zadzieje się magia. Jeśli skonstruowałeś taki cel dla siebie to podziel się z nim w komentarzu.


Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław

Hej Bajo
Uważam,że metoda Smart jest bardzo dobra do osiągnięcia określonego celu.Mój poziom gry na gitarze sprawia że tych celów miałbym dużo.Spróbuję zastosować Twoją metodę ,i małymi krokami poprawiać swoje umiejętności.
Pozdrawiam Wiesław