Jaką kupić gitarę?

Dla początkującego gitarzysty jest to bardzo ważny moment a zarazem trudny. Ważny, ponieważ za ciężko zarobione pieniądze musi kupić gitarę, z którą będzie spędzał czas na wielogodzinne ćwiczenia. Natomiast trudny z uwagi na to, że trzeba tutaj pogodzić zależności między ceną, brzmieniem a jakością instrumentu.. Jest wiele czynników, którymi należy się sugerować wybierając gitarę Najważniejszym z nich jest brzmienie (barwa) samego instrumentu, które każdy musi dobrać indywidualnie podług swoich preferencji.

Nie należy patrzeć na wygląd bo on nie będzie grał, choć starannie wykonana gitara świadczy o klasie instrumentu. Kupując gitarę trzeba się uzbroić w cierpliwość, czasami trzeba spędzić nawet kilka godzin w różnych sklepach muzycznych zanim trafi się na swoje wymarzone cudo.

Cena

Nie da się ukryć, że jest to ważny czynnik, który determinuję do kupna gitary. Jasne jest, że wraz ze wzrostem ceny rośnie oczywiście jakość gitary. Bzdurne jest stwierdzenie, że dla osoby, która dopiero zaczyna grać na gitarze, najodpowiedniejszy jest instrument tańszy. Oczywiście droższy a co za tym idzie lepszy instrument dysponuję większymi składowymi harmonicznym, lepszym wachlarzem dynamicznym i początkujący gitarzysta może mieć problemy z grą na nim. Jednak inwestując w tak instrument od razu poczujesz bogactwo brzmienia z niego płynące i tylko zachęci cie ono do owocnych ćwiczeń. Warto się czasami zastanowić czy dołożyć trochę więcej pieniędzy i cieszyć się jej dobrym brzmieniem i jakością na lata, niż kupić gitarę tańszą i mieć dość mały komfort z gry co może zakończyć się odstawieniem jej w kąt.

banknoty - Jaką kupić gitarę?Od razu odradzam kupna instrumentu z najniższej półki cenowej. Są to zazwyczaj tanie podróbki, które już na starcie posiadają wiele błędów konstrukcyjnych i jest to tak naprawdę wyrzucanie pieniędzy w błoto. Taka gitara zazwyczaj nie stroi, ma krzywo nabite progi, gryf jest nieco wypaczony czy jest dość oporna w grze. Poza tym występuje ryzyko odklejenia mostka i może wystrzelić, co może zakończyć się dla grającego fatalnie w skutkach. Drewno w takich gitarach jest kiepskiej jakości i szybko ulega różnym zniekształceniom. Jest to produkcja masowa, z nastawieniem na ilość a nie jakość, dlatego detale gitary traktowane są tutaj bardzo niedbale. Poza tym użytkując taką gitarę można skutecznie wypaczyć sobie słuch muzyczny.

Znowu gitary powyżej 1000 zł są już o niebo lepsze jakościowo i takie instrumenty w zasadzie można brać w ciemno. Oczywiście nie są to jeszcze gitary profesjonalne ale nie można im zarzucić fachowego wykończenia. Dylemat wyboru gitary powyżej tej ceny głównie leży w szczegółach, które nie są zbytnio wychwytywane przez początkującego gitarzystę. Dlatego głównym kryterium dla niego staję się subiektywna ocena brzmienia instrumentu.

Gitary między tymi przedziałami tzn. miedzy 400-1000 zł, to taki kompromis między ceną a jakością. Jeśli nie dysponujesz zbyt wielkimi funduszami w tym przedziale można znaleźć wiele gitar dla początkującego, które warte są swojej uwagi, zwłaszcza jeśli chodzi o tą górną granicę. Można również trafić na egzemplarze niezbyt udane, dlatego gitarę należy dokładnie oglądać przed jej kupnem.

Materiał wykonania

drewno - Jaką kupić gitarę?Mówimy tu o drewnie z jakiego wykonana jest gitara. Jest wiele gatunków drewna z którego produkowane są gitary, jednak nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, który będzie najlepszy. Niektóre gatunki pod względem barwy są ciemniejsze w brzmieniu, znowu inne jaśniejsze. Początkujący gitarzysta nie powinien zbytnio zaprzątać sobie tym głowy i wybrać gitarę, która po prostu dobrze dla niego brzmi. Gitary tańsze posiadają kiepskiej jakości drewno, najczęściej sklejka, która po jakimś czasie może się wypaczyć. Drewno w gitarach droższych jest sezonowane, odpowiednio wysuszane i takie gitary posiadają zazwyczaj pełną płytę wierzchnią (litą), która bardzo dobrze rezonuję i przez to brzmienie jest bogatsze. Unikaj kupna gitar lakierowanych pełnym kolorem, zwłaszcza na czarno gdyż często maskuję on niedoskonałości drewna.

Cutaway

Jest to specjalne wycięcie u dołu pudła rezonansowego, dzięki któremu łatwiejszy jest dostęp do wyższych rejestrów gryfu. Jest ono przydatne zwłaszcza przy grze solowej na gitarze. Minusem posiadania cutway’a jest nieznaczne pogorszenie brzmienia gitary oraz jej głośności. Także warto się zastanowić czy rzeczywiście będzie ci on potrzebny.

Samodzielne kupno

Zdecydowanie nie jest to najlepszy pomysł. Kupując gitarę warto zawsze zabrać ze sobą bardziej doświadczonego gitarzystę od siebie. Po pierwsze doradzi ci on w wyborze właściwego instrumentu a po drugie może dostrzec błędy w konstrukcji gitary, których ty sam się nie dopatrzysz. Do sprzedawcy raczej powinno się mieć ograniczone zaufanie, gdyż zależy mu przede wszystkim na sprzedaży towaru, aczkolwiek warto podpytać o podstawowe specyfikację gitary.

Kupno przez internet

Kolejny pomysł, który nie jest wart polecenia. Metoda kupna jednak dość popularna wśród początkujących gitarzystów, gdyż bez wychodzenia z domu można kupić gitarę zazwyczaj taniej niż salonie muzycznym. Każda gitara ma swoje indywidualne cechy i różne egzemplarze tego samego modelu mogą brzmieć zupełnie inaczej, szczególnie jeśli chodzi o te tańsze wersje. Gitary droższe można brać w zasadzie w ciemno ale tylko jeśli chodzi o błędy konstrukcyjne – raczej nie występują. Jeśli już chcesz się zdecydować na kupno przez internet warto dany model wcześniej przegrać aby wiedzieć czego się można spodziewać.

Używana czy nowa?

Odpowiedź jest tutaj jednoznaczna, oczywiście, że używana. Przemawiają za tym przede wszystkim dwa czynniki. Takie gitary można kupić dużo taniej – często ludzie sprzedają je za półdarmo, ponieważ już na nich nie grają. Po drugie drewno na takiej gitarze już się dawno ułożyło, już się nie odkształca i przez to walory brzmieniowe są dużo lepsze niż w przypadku instrumentu nowego.

Rozmiary gitary

Każda gitara ma swoje oznaczenie, które sugeruję jaką wielkość gitary (długość czynna strun) dobrać do odpowiedniego wieku. Oczywiście podane wartości są podane dla osób o przeciętnym wzroście dlatego zawsze warto osobiście przymierzyć się do gitary i wybrać najbardziej odpowiadający rozmiar.

 • 1/4 – dla osoby do 7 roku życia
 • 2/4 – dla osoby od 7 do 10 roku życia
 • 3/4 – dla osoby od 10 do 13 roku życia
 • 4/4 – dla osoby powyżej 13 roku życia

Oprócz wielkości samej gitary występują również rożne rozmiary samego pudła rezonansowego. Naturalnie czym jest ono większe tym dźwięk wychodzący z gitary będzie głośniejszy a bas bardziej wyeksponowany. Z drugiej strony pudło mniejsze ma bardziej wyraziste pasmo środkowe oraz górne. Wybór zależy od osobistych preferencji ale przede wszystkim od wygody w użytkowaniu. Jeśli nie sprawia ci trudności objęcie gitary o tradycyjnej wielkości pudła możesz spróbować przymierzyć się do gitary z dużym pudłem „jumbo” czy też jeszcze większym „super jumbo”. Do gry akordowej zazwyczaj wybiera się większe pudło rezonansowe natomiast do gry techniką fingerstyle (palcowaną) raczej te o standardowych rozmiarach.

Co należy sprawdzić przed kupnem gitary?

 • Czy gryf jest prosty. W tym celu przyciśnij każdą ze strun osobno na pierwszym i ostatnim progu jednocześnie, struna powinna równo leżeć na każdym progu, ewentualnie może mieć niewielki łuk. Sprawdzenie czy, któryś z progów zanadto nie wystaję można również zbadać przez ustawienie gryfu pod światło, tak abyś miał go na wprost oczu i widział dobrze wszystkie progi.
 • Czy gitara nie ma jakiś widocznych pęknięć, odpryśnięć lub uszkodzeń.
 • Czy mostek nie odstaje i nie ma szpar na około niego
 • Czy struna nad XII progiem ma odległość nie większą niż parę milimetrów ( max ok 3 – 4mm). Wiąże się to z tzw. twardością instrumentu. Czym struny bardziej odstają od gryfu tym ciężej się je przyciska. Zbyt duża odległość nie jest zdecydowanie wskazana dla początkującego gitarzysty.
 • Czy nie ma luzów na kluczach. Jeśli takie się pojawią instrument może nie trzymać stroju, przez to, że maszynki będą popuszczać. Sprawdź czy po parru minutach grania gitara nadal stroi.
 • Czy progi są dobrze nabite – zagraj każdy dźwięk na gryfie i sprawdź czy nie brzęczy, nie jest stłumiony lub czy w ogóle wybrzmiewa. Prawidłowo nabite progi nie powinny też wystawać nad gryf, czy mieć ostre krawędzie.
 • Czy gitara właściwie stroi. Nastrój ją za pomocą elektronicznego stroika a następnie wykonuj testy dźwięków na różnych progach, zwłaszcza tych wyższych. Wprawne ucho może również posłuchać brzmienia akordów w różnych pozycjach na gryfie.
 • Czy flażolety naturalne brzmią dość głośno i klarownie. Jest tak opinia, że jakość flażoletów przekłada się na jakość gitary.

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Palmer

Nie należy polegać wwyłącznie na produktach markowych. Snobizm kosztuje.
Pracowałem kiedyś w sklepie muzycznym i ogrywałem kilkaset instrumentów. Zdarzały się bardzo dobre gitary za ok 150$ i kiepskie za 500$. Gitarę trzeba sprawdzić.
Odradzam szczególnie Ibanezy (wszystkie) i Fendery (akustyki) bez ogrania. Polecam w ciemno LAG (akustyki) i Schectery (elektryczne). Epiphone i Corty trzeba wypróbować samemu, bo co drugi egzemplarz nie stroi.
Dla młodych gitarzystów najlepsze będą Yamahy czy nawet dobry egzemplarz Echa (tutaj 1 na 4 sztuki jest dobra). 
Pozdrawiam

Ewelina Różycka

Gitarę trzeba dotknąć, przymierzyć. Jak ja kupowałam swoją to miałam średnie pojęcie, więc poszłam do Riff i tam sprzedawca pomógł mi coś dobrać. Gdyby nie oni to chyba bym się nie zdecydowała XD A tak brzdękam już całkiem sprawnie, jestem MEGA zadowolona 😀

Mowas

Witaj Bajo. Jakieś 2 lata temu kupiłem sobie akustyka Fender CD60, już wtedy trafiłem na Twoją stronę i filmy YT, które dość często oglądałem, ale stwierdziłem, że nic nie umiem więc będę brzdękał samodzielnie aż coś zacznie wychodzić (wiem, że to głupie, ale mam jeszcze pół życia na to więc nie spieszy mi się). Teraz już trochę potrafię zagrać kilka kawałków, głównie uczę się fingerstyle, więc postanowiłem w końcu przerobić Twój kurs na który już się zapisałem, ale mam jeszcze jeden dylemat, wiele piszesz o doborze gitary, jakości brzmieniu itp… Jak już wspomniałem mam Fendera CD60, jestem z niego bardzo… Czytaj więcej »

Brzdęk

Kupowanie instrumentu w Necie ? Bez przymiarki i chwycenia choćby kliku podstawowych akordów ? Każdy instrument jest inny, zwłaszcza te z górnej półki. (PÓŁKA przez Ó), więc żeby kupić tą wymarzoną gitarę , trzeba ją wziąć do ręki i posłuchać. W Necie się nie da, trzeba się ruszyć do sklepu i najlepiej zarezerwować trochę czasu.

Hades

Cześć. W pierwszej kolejności chciałem podziękować autorowi tej strony, bo dzięki niej poczyniłem spore postępy w stosunku do tego gdy próbowałem sam coś zdziałać. Dziś jest już całkiem nieźle. 😉
Po drugie mam pytanie czy kupno używanego Washburna RX12 MB za 300 zł to rozsądna cena? I czy jest to w miarę dobra gitara?

Hades

Dzięki za odpowiedź. Przemyślę sprawę i jak nie tę to odłożę trochę więcej i wtedy zobaczymy 😉

Szarpidrut

Nie bardzo dawno temu zaczynałem, też miałem problem co sobie niedrogiego na początek sprawić… I wiesz co? Ja bym proponował odłożyć co nieco i rozejrzeć się za ofertą Samicka – to jest dawny podwykonawca gitar ESP, obecnie samodzielna marka… Np Samicka AV1 obecnie dostaniesz za 550zł. Gram na nim od 2 lat – świetnie wykonany Les Paul, nie ma wodotrysków, po prosty most stały (tune-o-matic), 2 potencjometry, 2x zwykły Humbucker Alnico… Świetnie stroi, a po wyregulowaniu zupełnie miodzio. Jedyne co mogę na minus wypunktować to: brak profilowanego korpusu, jest płaski, więc po przesiadce z profilowanego przez czas jakiś prawa ręka… Czytaj więcej »

czternastak

a ja polecam europejski sklep thomann stacjonujący w Niemczech – produkty za 200 euro są z dostawą do domu gratis. Właśnie zakupiłem gitarę Fender CD-60 CE All Mahogany za 1000 zł i puki co jestem zadowolony – czas pokaże

jowita249

Zgadzam się, że nie zawsze warto kupować gitarę przez internet. Jeśli jednak ktoś się na to zdecyduje to polecam ten sklep: „ciach”. Jeszcze nigdy się nie zawiodłam 🙂 cenowo jest ok i obsługę także polecam.