Jakie struny do gitary?

Grubość strun

Oznaczenia

struny - Jakie struny do gitary?Grubości strun podawane są w calach. Często spotkasz się np. z takimi symbolami 1st-.010, 2nd-.013, 3rd-.017, 4th-.0260, 5th-.036, 6th-.046. Oznacza to nic innego jak grubości poszczególnych strun. Nazewnictwo kompletu strun bierze się od rozmiaru struny najcieńszej, tzn, jeśli mamy podana grubość 1st-.010, oznacza to, że są to struny dziesiątki a jeśli np. 1st-.011, że jedenastki.

Grubość a jakość dźwięku

Czym struny są grubsze tym są twardsze i bardziej wytrzymałe na zerwanie. Powodują jednak szybsze zdzieranie się opuszków i przez to szybciej męczą nasze palce. Musimy użyć większego nacisku by strunę właściwe docisnąć do gryfu. Z drugiej wraz ze wzrostem grubości strun wzrasta też jakość dźwięku przez nie wydawana. O tyle jak w gitarze elektrycznej aby brzmiała dość klarownie można spokojnie założyć struny cieńsze (0.08, 0.09), tak gitara akustyczna jednak musi mieć struny trochę grubsze by pobudzić rezonans pudła rezonansowego i aby brzmienie było okrągłe i „tłuste”.

Rozmiar dla początkującego

Jeśli chodzi o struny dla dziecka to osobiście proponuje swoją naukę zacząć od dziesiątek czyli kupna kompletu strun gdzie pierwsza z nich (najcieńsza) ma rozmiar 0.10, natomiast dla osoby dorosłej jeden rozmiar grubsze, tzn. 0.11. Struny cieńsze łatwo się dociska do gryfu czy uzyskuje różne techniki gitarowe, co dla początkującego gitarzysty jest bardzo istotne. W momencie kiedy poczujesz, że wygrywanie utworów, ćwiczeń nie sprawia ci problemów proponuje przejść na struny grubsze z zależności od upodobań. Zawodowi muzycy akustyczni zakładają zazwyczaj struny o rozmiarze przynajmniej 0.12 cala.

————————————————————————————————————————————————

Owijka

Brąz

Przez większość czasu  struny do gitary akustycznej były robione ze stalowego rdzenia i brązowej owijki. Struny takie najczęściej były opisywane następującym symbolem ‘80/’20, który pokazuję proporcje metali użytych do wykonania stopu. Zdarzają się też inne warianty, np. ‘85/’15. Struny z brązową owijką posiadają brzmienie bogatsze, tłuste, jasne i głośne. Struny w oznaczeniu ‘80/’20 mają brzmienie cieplejsze niż te w wariancie ‘85/’15.

Brąz z domieszką fosforu

W takim przykładzie stop, z którego jest wykonana owijka zawiera 90% brązu i 1% fosforu (pozostałą część stopu wypełniają identyczne dodatki, z których robiony jest stop brązu). Taki dodatek powoduję, że struny są wytrzymalsze na korozję i mają cieplejsze brzmienie. Struny z domieszką fosforu obecnie sprzedają się najlepiej.

Marka

Istnieje mnóstwo świetnych marek gitarowych, jednak takim według mnie połączeniem profesjonalizmu wraz z niską ceną są struny uznanej na całym świecie struny Martin czy to do gitary akustycznej czy też elektrycznej. Charakteryzują się dość długą żywotnością oraz bardzo dobrym i wyrazistym brzmieniem.


Subscribe
Powiadom o
guest

15 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna

Witam, dostałam gitarę, która ma zerwane struny. Odkąd 8-letni syn ja zobaczył, prosi mnie bym zapisała go na naukę. Jakie struny powinnam zamówic? To klasyczna gitara.

Agata Agata

Ja najbardziej lubię struny z firmy Elixir, możecie mówic co chcecie, ale są najwytrzymalsze i dźwięk jest idealny. Zresztą zobaczcie tutaj np. http://www.firmamuzyczna.pl/marki/ Firma Elixir góruje.

Andreas

Witam, pierwszy raz założyłem 0.012 na swoją gitarę i mam pewien problem ze struna E6. Bardzo ciężko szło mi jej strojenie – kilka razy wywaliło mi korek na mostku. Na chwile obecną udało mi się nastroić idealne E, ale wyczuwam spory opór na stroiku(przy próbie kręcenia). Wcześniej zawsze kupowałem 0.010. Może coś robię źle?

Andreas

ps. założyłem struny Martin MSP4100 phosphor bronze light

Andreas

Czy siła naciągu jest gdzieś uwzględniona na opakowaniu?

Andreas

ps2. Przepraszam, ale coś mi się pomieszało. Zawsze miałem założone 0.012, ale zazwyczaj E6 miała grubość 0.53, a w martinach ma 0.54 i dziwię się że to spowodowało niby tak ogromną różnice w naciągu. Od zawsze wszystkie kupowane przeze mnie struny to light-y.

Hades

Mam pytanie. Słyszałem od znajomego gitarzysty, że najlepiej zawsze kupować struny tej samej marki i grubości. Czy to robi jakąś znaczącą różnicę w brzmieniu, czy to wyłącznie kwestia przyzwyczajenia?

Hades

Dziekuję po raz kolejny za odpowiedź 🙂

GitaraPL

takie pytanie które struny lepiej mieć
Metalowe czy Nylonowe???

YOLO

Czy coś się stanie jak założę metalowe do klasyka?