Poszukiwanie własnego stylu gitarowego

Przede mną bardzo trudna sprawa, a mianowicie wyjaśnić w jaki sposób początkujący gitarzysta może sprawić, że jego gra na gitarze będzie oryginalna i będzie posiadała własną duszę. Rozwodząc się nad tym można by napisać dość pokaźną książkę. Jednak postaram się z pomocą mojego już wieloletniego doświadczenia w grze na gitarze, streścić ową książkę i napisać moją subiektywną opinie w paru zdaniach. Oczywistą sprawą jest, że każdy gitarzysta marzy o tym aby inni go słuchając mieli wrażenie, iż jest to coś nowego, coś czego nigdy wcześniej nie mieli okazję słyszeć. Właśnie to „coś” determinuje prawdziwego gitarzystę, dzięki temu powstają nowe style muzyczne, czy po prostu kreują się nowe brzmienia. Jedno jest pewne, aby inni dostrzegli twój talent musisz być oryginalny.

W takim razie co powinienem teraz uczynić aby mieć swój styl?

Królowa gitary 231x300 - Poszukiwanie własnego stylu gitarowegoNa początku powiem, że gitarzyści samoucy mają zdecydowanie większą szansę na odnalezienie swoje stylu, ponieważ jak pisałem w stronie o mnie, starają się dojść do pewnych rzeczy sami, są zacięci w tym co robią i non stop poszukują. Z początku edukacji czyli w momencie kiedy nie opanujesz jeszcze podstaw nauki gry na gitarze tzn. chwytów, bicia gitarowego, czy prostych solówek, nie mam co się tym zamartwiać. W okresie tym najważniejsze jest aby wyrobić w sobie pewne podstawowe nawyki. Dopiero po kilku latach w zależności od intensywności ćwiczeń czas na tworzenie własnego „gitarowego Ja”.

Podstawowym błędem, który popełniają raczkujący gitarzyści jest upatrzenie sobie jednego, paru gitarzystów czy zespołów i kropka w kropkę przez wiele lat ich naśladowanie. Jeśli chcesz aby twoja gra była inna wybij to sobie z głowy. Najważniejsze w tym momencie jest próba gry w różnych interesujących cie stylach muzycznych, podpatrywanie różnych gitarzystów, granie ich zagrywek czy najzwyczajniej w świecie słuchanie urozmaiconej muzyki. Przez to bierzesz jakąś mniejszą lub większą cząstkę od różnych muzyków.

Dopiero teraz czas na zadanie trudniejsze, w momencie kiedy masz już przyswojone swoje ulubione zagrywki czy solówki. Staraj się tworzyć coś swojego, próbuj pisać nowe kompozycje, eksperymentować z pokrętłami na wzmacniaczu czy różnymi efektami jeśli jesteś gitarzystą elektrycznym. Nie możesz się bać pod żadnym pozorem zagrać dźwięku, który tylko tobie się podoba. O to właśnie chodzi, graj tylko to na co masz ochotę, nie przejmuj się opiniami znajomych. Ma być tak jak chcesz i kropka. Twórz  nietypowe rozwiązania, odejdź od stereotypów i obowiązujących trendów. Staraj się aby twoja gra wypływała z serca a dopiero później przekładała się na palce, nigdy odwrotnie. Pamiętaj, że tylko twórcze podejście do sprawy może sprawić, że jeszcze świat o tobie usłyszy!!!


Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
M-L

Coś w tym jest co napisałeś przez wiele lat sam uczyłem sie grać Nikogo nie małpowałem szukałem swego stylu i myśle ze mi sie udało ale to trudna droga choć daje zupelna satysfakcje bo nie jesteś gorszą kopią kogoś Szukajcie swego brzmienia i nie powielajcie tego co juz stworzył ktoś inny.Muzyka jest formą ewolucyjną więc kazdy niech do tego muru dołoży swoja cegiełkę.Pozdrawiam wszystkich szarpidrutów