Początki na gitarze elektrycznej

Każdy wie, że zaczynając grać na gitarze akustycznej najpierw uczymy się chwytów podstawowych, następnie akordów baree (barowych) a w międzyczasie nauka bicia gitarowego i łatwych piosenek na gitarę. Czy z gitarą elektryczną jest podobnie? I tak i nie, spróbuję w kilkunastu zdaniach odpowiedzieć na to pytanie.

W gitarze akustycznej ze względu na swoją budowę, brzmienie, naciąg strun różni się zdecydowanie od gitary elektrycznej. Z uwagi na to gitara akustyczna zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem przy jakimkolwiek akompaniamencie, gry akordowej i przeważnie jest używana właśnie do tego celu.

elektryki - Początki na gitarze elektrycznejZ gitarą elektryczną natomiast przede wszystkim kojarzy się gra solowa czy wygrywanie riffów. I słusznie, ponieważ ten instrument idealnie się do tego celu nadaję. Dlatego zadając pytanie od czego zacząć swoją przygodę z gitarą elektryczną, polecam zacząć od tego drugiego tzn. riffów. Idealnie leżą pod palcami, nie są trudne a można czerpać z nich dużą sytuację bo na riffach oparte są największe przeboje zespołów rockowych.

Oczywiście zabieramy się na początku za te proste riffy i stopniowo sobie poprzeczkę podwyższamy. Chcąc na siłę zagrać nasz ulubiony riff, który jest niezwykle trudny tylko możemy sobie zaszkodzić. Łatwo jest wtedy o szybkie zniechęcenie grą. Najskuteczniejszą metodą odnalezienia interesującego nas riffu są strony dla gitarzystów, które posiadają specjalnie przystosowane do tego celu wyszukiwarki.

Możemy również odszukać interesującą nas zagrywkę w gotowych katalogach z tabulaturami. W tym miejscu warto zaznaczyć, że riffy właśnie najlepiej odczytywać z tabulatur, widzimy na nich jak gitarzysta dokładnie chciał go zagrać, bo wiadome jest to, że ten sam dźwięk na gryfie gitary znajduję w paru miejscach. Dlatego granie z nut szczerze odradzam. Interesujące nas zagrywki możemy również na słuch ściągnąć z wybranego przez nas kawałka, jest to wersja dla tych bardziej ambitnych gitarzystów, wykształcimy sobie przy okazji słuch muzyczny, który jest bardzo ważnym czynnikiem w edukacji gitarowej.

Możemy w międzyczasie zacząć to czym wspomniałem wcześniej tzn. wygrywać proste solówki. Nie muszą zaraz zawierać takich elementów technicznych jak legato (pull off, hammer on), podciągnięcie (bending), sidle (ślizg) czy tapping. Z graniem solowym bardzo często kojarzy nam się termin improwizacja. I na to przyjdzie czas ale na początku skupmy się graniu solówek, które już istnieją i wyrabianiu sobie przy tym stopniowo wyżej wymienionych technik gitarowych.

W zasadzie tyle należało by powiedzieć na temat początków na gitarze elektrycznej. Jak na pewno zauważyliście jest to typowy instrument techniczny dlatego sporo czasu będzie trzeba spędzić nad nim aby efekty były satysfakcjonujące. Na szczęście wszystko idzie w parze i w konsekwencji odczujecie ogromną satysfakcję jak nadepniecie na swojego ulubionego fuzza i zagracie razem z taśmami takich kapel jak Metallica, Nirvana czy Aerosmith.


Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Dziękuję za bardzo cenne porady! Za małolata chodziłem na naukę gry na gitarze. Ależ były nudne te nuty i etiudy! Nie mogłem doczekać się chwili, kiedy będę uczył się akordów. Jak już wreszcie poznałem kilka chwytów, to dalsza nauka została przerwana ze względów finansowych. Przerwa zrobiła się na niemal pół wieku. Czasu się nie cofnie, ale nic to! Kupiłem sobie niedawno na urodziny elektryczną gitarę i postanowiłem ćwiczyć właśnie riffy, bo one mnie zawsze kręciły. Akordy dobre były na początek. Szczerze mówiąc, nuty są bardzo ważne! Chodzą mi po głowie, ale jak to mówią… na naukę nigdy za późno. Póki… Czytaj więcej »

Bartek Chwast

Nirwana, Areosmith… No proszę, bez jaj

Persiu

Bartku żebyś zobaczył surowy plik jakiegoś „pisarza” to byś się za głowę złapał jakie błędy można zrobić xDDD