Budowa gitary akustycznej

Niżej przedstawiona jest budowa gitary akustycznej. Warto abyś nauczył się na pamięć gdzie znajduje się jaki element, ponieważ podczas kursu gitarowego często będą wymieniane niżej opisane składowe gitary.

gitara - Budowa gitary akustycznej

1. Budowa gitary – Główka

Na niej znajdują się stroiki, inaczej zwane kluczami. Jest to niewątpliwie ozdoba estetyczna naszej gitary. Znajduje się na niej logo firmy, która ją wyprodukowała.

glowka - Budowa gitary akustycznej

2. Budowa gitary – Stroiki (klucze)

Służą do strojenia gitary, a jest ich zazwyczaj sześć. Odpowiednio kręcąc je w jedną lub drugą stronę, naciągamy struny lub je luzujemy. Należy uważać żeby nie kręcić kluczem za długo ponieważ łatwo o zerwanie struny. Stroiki niskiej jakość mogą powodować, że twój instrument często będzie się rozstrajał.

KLUCZE - Budowa gitary akustycznej

3. Budowa gitary – Gryf (budowa gitary)

Znajdują się na nim progi, przed którymi stawiamy palce lewej dłoni. Często ozdabiany jest różnymi wzorkami lub kropkami, które to pomagają odnaleźć interesujący nas próg.

gryf - Budowa gitary akustycznej

4. Budowa gitary – Struny

Część, która jest najbardziej charakterystyczna dla budowy gitary. Szarpnięcie ich powoduję wydobywanie się dźwięków, które zostają wzmocnione przez pudło rezonansowe. Jest ich zazwyczaj sześć, z czego trzy najcieńsze nazywamy wiolinowymi a najgrubsze basowymi. Jeśli chodzi o podział ze względu na materiał, z którego są wykonane dzielimy je na metalowe oraz nylonowe.

struny - Budowa gitary akustycznej

5. Budowa gitary – Progi

Metalowe elementy znajdujące się na gryfie. Określają w którym miejscu znajduje się dany dźwięk. Każdy następny próg to wysokość 1 półtonu. Czym bliżej znajdują się pudła rezonansowego tym bliżej są względem siebie położone.

progi - Budowa gitary akustycznej

6. Budowa gitary – Pudło rezonansowe

Wzmacnia ono wydobywany dźwięk podczas szarpania strun, bez niego dźwięk byłby praktycznie głuchy. Im większe pudło tym dźwięki, które wychodzą z niego są bardziej wyraziste i głośniejsze. Używane czeto przy okazji grania techniką fingerstyle jako dodatkowy efekt perkusyjny.

pudlo - Budowa gitary akustycznej

7. Budowa gitary – Otwór rezonansowy

Do niego wpada dźwięk, który jest następnie wzmacniany. Bardzo często jego ozdobą jest tzw. łezka. Lubią do niego bardzo często wpadać kostki. Jeśli zajrzysz przez niego do środka najprawdopodobniej dostrzeżesz nalepkę firmową gitary

otw%2525C3%2525B3r - Budowa gitary akustycznej

8. Budowa gitary – Mostek

Drewniany element przenoszący drgania ze strun do pudła rezonansowego. Znajdują się w nim również kołeczki, które unieruchamiają końcówki strun.

mostek - Budowa gitary akustycznej


Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek

Zapraszam na stronę http://www.budowagitary.pl
Jacek

Daius

ESP LTD AC-10E BLK mam na oku ta gitarke czy moze ktos z was mi cos blizej powiedziec?

to bedzie moj pierwszy sprzet:)

fender496

akustyczna w porównaniu do klasycznej i elektrycznej to ma jaką szerokość gryfa ?

mordius

z tego co wiem, to klasyk ma większą szerokość gryfa niż akustyk i elektryk. Nie wiem jak elektryk, ale wydaję mi się że mają podobną szerokość gryfa (akustyk i elektryk)