Jak nauczyć się równocześnie śpiewać i grać na gitarze?

Łączenie gitary z wokalem to bardzo powszechny problem wśród początkujących gitarzystów. Sam miałem z tym duży kłopot kiedy zaczynałem się uczyć grą na gitarze. Zdziwiło mnie to, że na internecie praktycznie nie można nic znaleźć, co mogło by pomóc w tym temacie. Rady często kończą się na słowach „trzeba próbować i jeszcze raz próbować”, czy coś w stylu”graj i śpiewaj i jakoś samo przyjdzie”. W dzisiejszym wpisie postanowiłem się zmierzyć z tym trudnym tematem i kto wie, może w przyszłości doprowadzi mnie to do stworzenia kursu, który szerzej by omówił ten temat.

microphone 3989881 640 - Jak nauczyć się równocześnie śpiewać i grać na gitarze?

W czym tkwi problem łączenia gitary z wokalem?

Chodzi tutaj mój drogi o wielozadaniowość, czyli na ilu rzeczach jesteśmy się skupić w tym samym czasie. W tym temacie zdecydowanie Panie wygrywają. Nie pamiętam już jakie to były badania ale jest to udowodnione, że kobiety mają więcej połączeń między dwiema półkulami niż mężczyźni. A aby potrafić łączyć grę i śpiewanie na gitarze obydwie półkule muszą się dobrze ze sobą komunikować. Zresztą sam widzę na lekcjach na żywo, że w tej kwestii radzą sobie lepiej panie. Także panowie mamy trochę trudniej w tej kwestii ale tylko trochę 🙂

Konkretniej chodzi tu o to, że w momencie kiedy nie potrafisz zbyt dobrze łapać chwytów, nie wiesz za bardzo kiedy je zmieniać. Nie wiesz za bardzo jaki jest rytm w piosence, czy nie potrafisz wyliczyć bicia to synchronizacja grania i śpiewania zawsze skończy się rozczarowaniem. Każdy element naszej gry, należy osobno wcześniej wyćwiczyć. Chodzi mi o to, że czym więcej procesów gitarowych zostanie zautomatyzowanych (nie będziesz musiał o nich myśleć) to Twój mózg będzie miał więcej przestrzeni dla śpiewu.

Jakie warunki muszą być spełnione aby zsynchronizować gitarę i śpiew?

  • Potrafisz dobrze, bez zastanowienie łapać chwyty występujące w piosence.
  • Wiesz dokładnie kiedy należy wykonywać zmiany chwytów.
  • Potrafisz wyliczyć, rozpisać bicie i zagrać je z metronomem.
  • Znasz bardzo dobrze tekst piosenki.
  • Potrafisz zaśpiewać piosenkę z metronomem.

Powyższa lista zawiera sytuację idealną, tzn. kiedy jesteś w stanie spełnić wszystkie te punkty to połączenie gitary ze śpiewem powinno być tylko formalnością . Jestem świadomy, że w większości przypadków nauka śpiewania z gitarą będzie się odbywała na zasadzie „chybił – trafił. Jednak czym więcej będziesz potrafił zrealizować punktów z poniższej listy tym Twoje wykonanie będzie lepsze. Będziesz bardziej świadomy tego co grasz i tego co śpiewasz. Można wiele rzeczy robić na wyczucie ale dopiero pełne zrozumienie jak to działa, pozwoli Ci łączyć gitarę ze śpiewem o wiele sprawniej.

Konkretny przykład – „Gdybym miał gitarę”.

Żeby nie zostawić Cię z suchą teorią to przygotowałem przykładowe podejście do tematu. Jest to jedno z rozwiązań jak można ćwiczyć łącznie gitary ze śpiewem. Oczywiście, po pewnym czasie nie będziesz już musiał rozpisywać w ten sposób każdej piosenki i podchodzić do tematu w ten sposób. To by było bardzo irytujące i męczące, pewnie się ze mną zgodzisz. To co wypracujesz przy jednej piosence pomoże Ci, praktycznie z automatu zagrać inne piosenki, które są podobna do tej. Czym więcej przerobisz piosenek tym będzie Ci łatwiej, później przy innych. Zobacz na dole jak ja opracowałem tę piosenkę, a później spróbuj to zrobić dla innego kawałka.

1 ETAP – Rozpisz bicie, a następnie zagraj je z metronomem. W piosence mamy metrum 3/4, tzn. będziemy liczyli do trzech. Jeśli masz możliwość to ustaw w metronomie (np. w aplikacji w telefonie) jeden wyróżniający się dźwięk z grupy trzech. Pamiętaj, że tempo metronomu ustaw tak, żebyś potrafił wykonać ćwiczenie, lepiej wolniej niż szybciej.

Zobacz wideo

2 ETAP – Rozpisz zmiany chwytów w piosence, tzn. posegreguj zmiany chwytów w obrębie taktów i na każdym wykonaj jedno szarpnięcie do dołu. Ten etap zautomatyzuję proces zmiany chwytów, nie będziesz musiał się zastanawiać kiedy wchodzi kolejny akord.

Zobacz wideo

3 ETAP – Zsynchronizuj teraz prawą i lewą rękę. Zagraj bicie oraz zmieniaj chwyty z metronomem.

Zobacz wideo

4 ETAP – Rozpisz sylaby piosenki nad biciem, a następnie zaśpiewaj lub zarecytuj je z metronomem. Dla Twojego i mojego dobra, pozwól, że wybiorę tę drugą opcję 🙂

Zobacz wideo

5 ETAP – Patrz na rozpiskę i linijka po linijkę połącz gitarę z wokalem. Tutaj możesz działać na początku bez metronomu, nawet bym Cię do tego namawiał. Wcześniejsze punkty miały za zadanie wyrobić w Tobie świadomość tego co grasz i śpiewasz, teraz wystarczy to wszystko na spokojnie połączyć takt po takcie.

Zobacz wideo

Wybieraj jak najłatwiejsze piosenki.

Pamiętaj, że chcąc nauczyć się śpiewać i grać na gitarze jednocześnie, wybieraj na początek jak najłatwiejsze piosenki. Dobieraj utwory, w których występują łatwe dla Ciebie chwyty, bicie nie jest zbyt skomplikowane. Zwracaj też uwagę na to aby linia melodyczna nie tworzyła zbyt skomplikowanych struktur rytmicznych. Czym więcej rozpiszesz piosenek tym świadomość tego co grasz i śpiewasz będzie dużo większa. Umiejętności wykonawcze biorą się bardzo często z tego, że po prostu czegoś nie rozumiemy i błądzimy po omacku. Jeśli udało Ci się nauczyć śpiewać i grać jakąś piosenkę stosując powyższą metodę, to proszę podziel się proszę w komentarzu 🙂


Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
ststfddggfj

dobrze że takie są rzeczy na necie

Martyna

Super, bardzo dziękuje za ten poradnik! Na pewno skorzystam jakie zna Pan łatwe piosenki żeby nauczyć się łączyć wokal z gitarą?

Seaman

Większość harcerskich i religijnych jest bardzo łatwa.

Agnieszka

Dokładnie czegoś takiego szukałam, dużo mi to dało. Super poradnik!

Wiesław

Hej Bajo
Dzięki za cenne porady.Metody o której piszesz nie znałem,i na pewno z niej skorzystam,
gdyż łączenie gry z wokalem jest dla mnie dużym problemem.
Pozdrawiam