6 porad dla gitarzystów

1. Ćwicz z głową.

Ćwicz to, czego nie potrafisz a nie to czego już się nauczyłeś(-łaś). Praktycznie każdy początkujący gitarzysta popełnia ten sam błąd. Bierze gitarę do ręki i gra tylko i wyłącznie piosenki czy zagrywki, które mu bardzo dobrze wychodzą. Ćwiczenie nowych rzeczy może nie jest najprzyjemniejsze ale tylko w ten sposób twój rozwój na gitarze będzie szedł we właściwym kierunku. Także aby być dobrym gitarzystą nie możesz marnować czasu na granie w kółko tego samego lecz musisz uczyć się rzeczy, których nie umiesz lub masz jeszcze z nimi problem.

2. Graj w bardzo wolnym tempie.

Jest to naprawdę wielki problem wśród początkujących gitarzystów. Wielu myśli, że czym będą grali szybciej tym ich gra będzie lepsza, nic mylnego. Jeśli nie będziesz potrafił grać czegoś wolno, nigdy nie zagrasz tego właściwie w tempie szybszym. Ćwiczenie każdej nowej zagrywki musisz rozpocząć w bardzo wolnym tempie, bo tylko w ten sposób doszlifujesz ją we właściwy sposób i ominiesz wielu pomyłek. Dopiero gdy jesteś pewien, że dane ćwiczenie wykonujesz poprawnie możesz stopniowo zwiększać tempo. Weź sobie tą wskazówkę do serca gdyż jest ona bardzo ważna i zapamiętaj zasadę, która mówi, że: „tylko to co zostało wyćwiczone w wolnym tempie ma szanse zabrzmieć w tempie szybszym”.

3. Ćwicz codziennie.

Ważne jest aby mieć codzienny kontakt z instrumentem. Nawet jeśli nie dysponujesz zbyt duża ilością wolnego czasu poświęć gitarze 10-15 minut dziennie. Mordowanie ćwiczeń w jednym dniu przez parę godzin a brak kontaktu z instrumentem przez kilka następnych dni jest mało efektywne i jest tylko marnotrawieniem swojego cennego czasu. Najważniejsza jest systematyczność, a najlepiej jeśli treningi wykonujemy zawsze o tej samej porze, żeby przyzwyczaić i pobudzić nasz umysł do lepszej koncentracji. Nie haruj się też od razu wielogodzinnym treningiem ponieważ wierz mi, że dość szybko zniechęcisz się do instrumentu. Zacznij od rozgrzewki gitarowej, ćwicz powiedzmy 15-30 minut dziennie i jeśli twoja obecna sytuacja ci na to pozwala, z każdym tygodniem zwiększaj czas poświęcony na trening o 15 minut.

4. Nie ćwicz na siłę rzeczy, które ci nie wychodzą.

Przerwij na chwilę, pomyśl czym może być spowodowana twoja zła gra i jak ją poprawić. Zasięgnij porady gitarzysty bardziej doświadczonego lub znajdź przyczynę swojej niewłaściwej gry w jakimś poradniku gitarowym,np. takim jak ten. Warto o to zadbać, gdyż powtarzanie tych samych złych nawyków może odbić się fatalne na twojej grze w przyszłości. Warto tu wspomnieć również o tym, że często źle wykonywanie ćwiczenie kończy się nadwyrężeniem któreś z dłoni, w takim wypadku należy na chwilę odłożyć instrument i pozwolić rozluźnić się naszym stawom.

5. Organizuj sobie czas.

Chodzi o to, żebyś zaplanował swoją grę w poszczególnych dniach danego tygodnia. W tym celu załóż sobie zeszyt lub terminarz sporządź na komputerze. Pierwsze co musisz zrobić to zastanowić się nad tym ile czasu dziennie możesz poświęcić gitarze. Z naszego poradnika dowiesz się, którym sprawą w edukacji należy poświęcić najwięcej czasu a co będzie obowiązkową czynnością podczas każdego treningu. Ćwiczenia zapisz chronologicznie, a przy każdym podaj czas jaki chcesz mu poświęcić, przyda się tu jakiś czasomierz aby kontrolować czas jego wykonywania. Wszystko to jest jakby formą mobilizacji i motywacji do gry. Dzięki temu będziesz widział na bieżąco jakie elementy wyćwiczyłeś a co jeszcze przed tobą. Wskazówka przydatna zwłaszcza dla gitarzystów, którzy początki mają już za sobą i nie potrafią się odpowiednio zmobilizować do dalszej gry.

6. Skup się na konkretnym elemencie podczas treningu.

Podczas treningu nie skacz bezmyślnie na różne elementy składające na edukacje gitarową. Musisz wiedzieć co w danym dniu będziesz konkretnie ćwiczył, czy to będzie np. nauka kostkowania, palcowanie czy też trening jakiegoś elementu technicznego (np, legato). Nie skupiaj się na wielu elementach na raz, czyli jak wykonujesz np. ćwiczenia rytmiczne, poświeć główną koncentrację na rytm i nie przejmuj się zbytnio, że jakiś dźwięk czy akord nie brzmi czystko, te elementy dopracujesz dokładnie podczas innej lekcji. Jeśli masz duży problem z jakimś elementem treningowym, powiedzmy zmianą akordów, ćwicz go nawet przez parę dni. Uważaj jednak też aby nie przesadzić, żeby nie wpaść w monotonie gry, trening w tygodniu układaj tak aby był w miarę zróżnicowany.


Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard22

Ja nigdy nie interesowałam sie grą na instrumentach, ale mój szkrab wykazuje muzyczne zdolności. Myślimy z żoną o gitarze dla niego. Czy istnieją jakieś „rozmiary” gitar? Jeśli tak, to gdzie je najlepiej kupić? Znajomi mówią, że w Music Concept mają super sprzęt

czternastak

i ja dziękuje za rady 🙂
Ps: czekam na kurs gry na gitarze akustycznej vol2

Oskar D

Dzięki za rady 😉

wolfi5551

Dzięki teraz wiem jakie błędy popełniałem i więcej się nie powtórzą.