Rozciąganie palców

Abyś poprawnie i bez większych problemów mógł łapać chwyty czy wygrywać solówki o większym rozstawie palców bardzo pomocne jest odpowiednie rozciąganie palców. Jest wiele ćwiczeń pozwalających rozciągnąć palce lewej dłoni. Poniżej przedstawione są według mnie te najciekawsze i zarazem niezwykle skuteczne.Rozciąganie palców szczególnie jest istotną sprawą dla gitarzystów, którzy mają krótkie palce.

 

Ćwiczenia na rozciąganie palców

Praktycznie wszystkie ćwiczenia celowo zaczynają się dopiero od progu XII, gdyż jak pewnie zauważyłeś czym wyższe progi tym odległości między nimi są mniejsze. Chodzi o to aby na początku problem z ich wygrywaniem ograniczyć do minimum. Jeśli nie będziesz miał problemu z danym ćwiczeniem na progu wyższym, schodzisz stopniowo w dół, tzn. w stronę główki gitary tak aby w ostateczności osiągnąć próg I. Pamiętaj, że nie możesz oderwać żadnego palca z progów póki nie zagrasz wszystkich dźwięków na danej strunie. Ćwiczenia wykonuj w wolnym tempie maksymalnie rozciągając swoje palce.

 

1. Odległóść 2 progów między palcem serdecznym (3) a małym (4).


3 - Rozciąganie palców

 

2. Odległość 2 progów między palcem wskazującym (1) a środkowym (2).


5 - Rozciąganie palców

 

3. Drabinka ze zmianą opalcowania z palca środkowego (2) na serdeczny (3).


2 - Rozciąganie palców

 

4. Maksymalne rozciągnięcie palców.


1 - Rozciąganie palców
5. Ćw. Haromiczne, Rozciągnie palca wskazującego (1) i małego (4).


4 - Rozciąganie palców
7 - Rozciąganie palców

 

Rozciąganie palców bez gitary

Ćwiczenie bardzo ciekawe, wykonywałem je na początku mojej edukacji z największą przyjemnością. Skuteczności owej metody wypróbowałem ja, koledzy i moi uczniowie. Zabawne jet to, że nie będzie potrzebna ci tutaj kompletnie gitara. Ćwiczenie możesz wykonywać gdziekolwiek: w domu, parku, kinie. Potrzebne ci tutaj będą 3 n

akrętki, które musisz odpowiednio powkładać między każdą parę palców lewej dłoni tak aby utrzymać je w stałym napięciu. Ważne abyś ich wielkość dobrać do obecnego poziomu rozciągnięcia palców Myślę, że dzienne limit trzymania takich nakrętek abyś nie odczuwał później żadnych bólów to 1 godzina.

 


Subscribe
Powiadom o
guest

20 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
fred abirok

to strasznie mieć krótkie palce…na początku nauki . Chyba każdy z takimi palcami natknął się z problemem „tłumienia ” sąsiedniej struny .

Kamil

Czy wykonujac te cwiczenia, kiedy gramy dzwieki na jednej strunie powinnismy tak przyciskac dany dzwiek palcem, zeby nie przytlumiac struny ponizej? Bo nie umiem w zaden sposob, uzywajac glownie malego palca, zagrac struny na gorze gryfu, nie tlumiac struny nizej nizsza czescia opuszka.

Karolcia

Witam! mam taki problem, że sprawia mi trudność szybka zmiana chwytów np. jak gram jakąś piosenkę. Jest jakieś ćwiczenie by bez problemu zmieniać chwyty?

Zuza

Wiram!

Zaczynam moją przygodę z gitarą i zaciekawiła mnie metoda rozciągania palców poprzez nakrętki, jednak zastanawiam się czy palce trzeba mieć sztywne czy rozluźnione?
Pozdrawiam!

leszczu

Witam.
Zaczynam swoja przygode z gitara i mam pytanie co do rozciagania palcow.
Jak gleboko trzeba wlozyc owe nakretki, czy do samej podstawy palców? Czy moze blisko czubkow palcow i w tedy dodatkowo palce zginac?

gressip

Jakiej maksymalnej wielkości można użyć nakrętek do rozciągania palców?? Może proszę określić to w kącie pomiędzy palcami utworzonym po wsadzeniu nakrętki

nikola

bardzo lubię te stronę i uczyć się grać na gitarze
:]

Berkut10c

A ja chciałbym spytać o efekt rozciągania palców nakrętkami.Pomaga to w ruszaniu niezależnym palcami czy tylko je rozciąga?

lukon

Powiem że już dobre 2 tygodnie robię ćwiczenia z zakrętkami i są super efekty.

lukon

Chciałbym się dowiedzieć ile maksymalnie można złapać progów na strunie E2 od 1. Nurtuje mnie to ponieważ ja na tą chwile łapie od 1 do 5. Czytałem po forach że niektórzy łapią do 6 a nawet 7. Nie wierze zbytnio żeby do 7 dało by radę. Wiem że każdy ma inną rozciągliwość mięśni ręki itd. Ale czy da się wyćwiczyć aby bez problemu łapało się do 5-6 progu?

lukon

Dzięki za szybką odpowiedź 🙂 Zabieram się do dalszych ćwiczeń ! 😀

Maciek97x

Ja siegam do 7. progu, chociaz nie robilem wczesniej zadnych cwiczen na rozciaganie. Dopiero dzis zaczynam. 😉

Mikizmc660

A jaki okres czasu trzeba cwiczyc z tymi koreczkami zeby bylo widac jakies efekty ?? 😛