Trzymanie gitary

Pozycja klasyczna

Jest to pozycja zarezerwowana dla gitary klasycznej i grania muzyki poważnej. Gitara leży tutaj między nogami, po stronie ręki na gryfie. Lewa noga powinna być lekko uniesiona przez postawienie jej na podnóżku o wysokości ok. 20 cm. Jeśli nie posiadasz takowego podnóżka możesz cofnąć nieco prawą nogę do tyłu.

20091017 OCGC Showcase Recital Moonlight Duet - Trzymanie gitary

Pozycja rockowa

Wykorzystują ją gitarzyści akustyczni oraz elektryczni. Gitara spoczywa spokojnie na prawym udzie lub lewym jeśli gitarzysta jest leworęczny, dzięki specjalnie wyprofilowanemu dołowi pudła rezonansowego czy korpusu. Gra w tej pozycji w odróżnieniu od klasycznej da ci większy komfort w graniu i wizualnie wygląda to według mnie dużo lepiej.

sitting1 - Trzymanie gitary

Gra na stojąco

Jest bardzo ważna szczególnie dla gitarzysty elektrycznego, zwłaszcza takiego, który chciałby grać w kapeli rockowej. Niezbędny jest tu pasek do gitary, którego długość w początkowej fazie trzeba dobrać tak aby gitara w pozycji stojącej była na takiej samej wysokości jak w pozycji siedzącej. W przeciwnym przypadku możesz mieć problemy z wygrywaniem bardziej skomplikowanych technik gitarowych. Oczywiście z czasem w zależności od twoich upodobań, możesz gitarę centymetr po centymetrze możesz opuszczać aby poprawić twój sceniczny image.

standing1 - Trzymanie gitary

Jednak aby to osiągnąć potrzebne są ćwiczenia, to co potrafisz zagrać na siedząco musisz wyćwiczyć również na stojąco. Czym więcej będziesz trenował w pozycji wyprostowanej tym mniej problemów z wygrywaniem dźwięków będziesz miał później na scenie. Należy tu wspomnieć również o uwarunkowaniach genetycznych. Nie każdy ma równą długość rąk czy palców dlatego długość paska trzeba ustawić dla każdego indywidualnie. Ważniejsze od tego jak wyglądasz z gitarą jest to aby na stojąco grało się swobodnie, bez żadnych niepotrzebnych krępujących ruchów.

Ułożenie prawej ręki

prawa%252520reka - Trzymanie gitary
Zwisa swobodnie opierając się o brzeg pudła rezonansowego. Uderzenie powinno być wykonane prostopadłe do strun i wychodzić z nadgarstka wykonując ruch samą dłonią. Struny szarpane nad otworem rezonansowym będą miały brzmienie łagodne, natomiast bliżej mostka bardziej ostre i wyraziste.

Struny możemy szarpać na 2 sposoby, za pomocą palców lub kostki. Jeśli chodzi o to pierwsze to struny szarpiemy opuszkami wszystkich pięciu palców ale również paznokciami, które wykorzystuje się głównie do grania muzyki klasycznej.

W muzyce rozrywkowej najczęściej stosowana  jest jednak kostka. Trzymamy ją między kciukiem a palcem wskazującym ale tak by wystawała na odległość ok 2 mm. Jak prawidłowo należy trzymać kostkę przedstawiają poniższe fotografie.

kostka%2525202 - Trzymanie gitary kostka - Trzymanie gitary

Ułożenie lewej ręki

ulozenie3 - Trzymanie gitaryOdpowiada za przyciskanie strun na odpowiednich progach. Palce powinny być stawiane prostopadle do gryfu jak najbliżej metalowych sztabek zwanych progami. Początkujący gitarzyści mogę mieć problem ze swoimi opuszkami, które na początku mogą boleć. Z czasem utworzy się na nich zgrubiały naskórek, który pozwoli na długotrwały trening.

2 - Trzymanie gitaryKciuk w początkowy etapie gry staraj się aby był schowany z tyłu gryfu. Z czasem zaczniesz podnosić go nad gryf i nawet przyciskać nim struny. Jednak jako początkujący gitarzysta utrzymuj właściwe położenie, dzięki któremu wzmocnisz mięśnie niezbędne do wygrywania trudniejszych akordów np. chwyty  barowe.

paznikcie - Trzymanie gitary

Paznokcie w lewej dłoni powinny być jak najkrócej obcięte. Pilnuj tego ponieważ zbyt długie będą ci przeszkadzać mocno w grze i mogą porysować gryf gitary. Problem może zwłaszcza występować wtedy kiedy będziesz chciał mocniej docisnąć strunę na określonym progu.

Gitarzyści leworęczni

Tak się składa, że natura wykształciła nas w ten sposób, że nie u wszystkich dominującą częścią ciała jest strona prawa. Nasuwa się tu od razu pytanie co powinna zrobić osoba, która chce się nauczyć grać na gitarze a jest leworęczna? Są na to trzy rozwiązania:

  • Może założyć odwrotnie struny na zwykłą gitarę dla praworęcznych i następnie to samo zrobić z gitarą, czyli odwrócić ją tak aby główka znalazła się po prawej stronie. Ręka lewa będzie wykonywała bicie, natomiast prawa chwytała gryf.
  • Drugim rozwiązaniem jest kupno specjalnej gitary dla leworęcznych, lecz trzeba się tu liczyć z nieco wyższą ceną instrumentu i jego słabą dostępnością.
  • Ostatnim bardzo popularnym rozwiązaniem wśród gitarzystów leworęcznych jest nauka gry na gitarze w sposób tradycyjny, czyli tak jak uczy się gitarzysta praworęczny. Jest to rozsądne rozwiązanie ponieważ można grać na gitarach swoich kolegów a, że będzie to nowe doświadczenie to szybkość nauki nie powinna odstępować od tej

220px BobGeldofLeftHanded - Trzymanie gitaryTrudno odpowiedzieć na pytanie, który sposób jest najlepszy. Rozsądnie patrząc najbardziej korzystne wydaje się trzecie rozwiązanie, ponieważ cały świat kręci się zdecydowanie wokół gitarzystów praworęcznych. Będziesz mógł zagrać na jakiekolwiek innej gitarze swoich kolegów a z uwagi na to, że gra na gitarze będzie twoim nowym doświadczeniem to tak czy inaczej musisz wyćwiczyć obydwie ręce.

Z drugiej strony podobno nie da się oszukać swojej natury i jeśli jesteś leworęczny to powinieneś grać tak jak powinien grać gitarzysta leworęczny i to jeszcze na właściwie przeznaczonym do tego instrumencie. W przeciwnym przypadku podobno nie osiągniesz maksymalnych wyników w grze na gitarze. W każdym razie nie jest to do końca udowodnione.

Jedno jest pewne, że sławni gitarzyści przerobili wszystkie te przypadki i gitarzysta leworęczny niczym nie ustępuje gitarzyście praworęcznemu. Najlepszym dowodem na to są takie nazwiska leworęcznych gitarzystów jak Jimi Hendrix, Tony Iommi czy Curt Cobain. Musisz przeanalizować wszystkie te możliwości i samodzielnie podjąć decyzję.


Subscribe
Powiadom o
guest

21 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Pinnio

oddaj kasę kostce prawej i nodze w jaraniu śmieci

kostkowanoga

ucz się opkręcania palca na kości śedem

glacek

Witam. Jestem początkujący i chce poruszyć pewną kwestię. Przykładowo gramy w same „struny basowe” to czy
( tutaj posłużę się linkiem)
http://pl.tinypic.com/view.php?pic=209n1w9&s=6 miejsce które na
zdjęciu jest zaznaczone mogę dotykać gryfu ( tłumić strunę e1?) Czy
muszę ustawić rękę tak żeby tworzyła się ” wolna przestrzeń” pomiędzy
gryfem a tym miejscem ze zdjęcia.

Paweł

Witam. Nie wiem gdzie mam to napisać, jestem początkującym gitarzystą ale chciałbym się nauczyć zagrać „Dni, których nie znamy” z Pańskiego filmu i mam takie pytanie czy mogę to zagrać równie dobrze bez kostki, tylko samymi palcami?

Hmpf

A jeśli chodzi o gitarę elektryczną, to gdzie powinienem trzymać prawą rękę? Przyzwyczaiłem się do opierania jej o mostek, tak że w niczym to nie przeszkadza, ale na razie nie mam ruchomego mostka, gdy to się zmieni to będę miał problem.

PM

A co w przypadku bardziej złożonych riffów? Szczególnie w szybszych odmianach metalu, gdzie nie raz pal mute’y mieszają nietłumionymi dźwiękami?

agniesia1906

Czy istnieją jakieś szczególne zasady kostkowania strun? Czasem w tabulaturze jest to zapisane, czy kostkujemy z góry czy z dołu, ale rzadko można to spotkać… Logicznym jest, że gdy gramy kolejno struny EADGHE kostkujemy je z góry, następnie wracając z powrotem kostkujemy je z dołu. A jeśli dana struna ma być szarpnięta kilka razy pod rząd?

Lukasbzyku

Aha okej to napewno przyzwyczajenie od Klasycznego trzymania. Jedno co zauwazylem duzo lepiej mi wychodza Hammer on i pull off w Rockowej pozycji barzdiej je slychac lub mi sie tylko tak wydaje :P.

Lukasbzyku

Tez wlasnie z tym walcze teraz. Tylko niewiem czemu mu sie trzyma lepiej gitare w pozycji Rockowej na lewej nodze a nie na prawej jest to blad cyz to obojetne jest?

PB

…zacisnąłem zęby i zwieracze, pomęczyłem się kilka razy w rockowej pozycji i się chyba opłaciło bo co prawda nie wszystko jeszcze wychodzi ale dużo mniej mi się ręce męczą przy graniu
Dzięks

Lukasbzyku

Ja mam podobnie azczynam grac i trzymanie w pozycji klasycznej idzie mi lepiej, poniewaz moge bardziej reke wychylic i zlapac struny basowe niz w pozycji Rockowej. I pozatym jak GRam w rokowej to strasznie gryf mi czasami lata ze nie moge dobrz zlapac chwytu czego nieamm w pozycji klasycznej, cyhba ze robie cso nie tak

PB

Gram amatorsko od wielu lat, zaczynałem od gitary klasycznej, teraz mam akustyczną.Zawsze grałem w pozycji klasycznej i bardzo trudno mi się przestawić na inną.
Czy pozycja rockowa ma jakąś przewagę w grze akustycznej bo mi osobiście dużo trudniej się gra, szczególnie jeśli chodzi o techniki na wyższych progach…