Jak nagrać gitarę akustyczną z Blue Yeti?

Okazuję się, że wcale nie potrzeba profesjonalnego studia nagraniowego aby uzyskać naprawdę dobry dźwięk nagrywając gitarę czy wokal. Wystarczy komputer i mikrofon, który będziemy mogli podłączyć przez USB.  Oczywiście są różne inne rozwiązanie, które pozwolą nam bardziej panować nad realizacją nagrania naszego instrumentu, jak wszelkie miksery itd. Ja się skupię na dość tanim i bardzo praktycznym sposobie, który z powodzeniem sam wykorzystuję na co dzień do nagrywania gitary akustycznej czy produkcji instruktażowych filmów gitarowych .

Jaki mikrofon do nagrywania gitary i wokalu?

LtTx4Oo - Jak nagrać gitarę akustyczną z Blue Yeti?Nie miałem możliwości testowania zbyt wielu mikrofonów ale podpatrując próbki na YouTube zdecydowałem się ostatecznie na Mikrofon Pojemnościowy Blue Yeti USB.

Nie będę się rozwlekał nad aspektami technicznymi  tego mikrofonu, ponieważ nie jest to celem tego artykułu. Zresztą na internecie znajdziecie mnóstwo stron z jego specyfikacją czy jego recenzją. Ja natomiast skupię się na względach praktycznych. Dużymi zaletami tego mikrofonu dla mnie są:

– Prosty w obsłudze: wystarczy podpiąć go przez USB do komputera i wszytko od razu działa, ma wbudowaną w sobie kartę dźwiękową, dlatego nic nie musimy więcej do niego dokupować

– Świetnie nagrywa wokal i gitarę: przy odpowiednich ustawieniach uzyskacie brzmienie studyjne, które na pewno zadowoli każdego gitarzystę czy wokalistę. Ma bardzo małe zniekształcenie dźwięku na poziomie 0,009% oraz niskie sumy własne

– Służy jako odsłuch: wystarczy podpiąć do niego jakiekolwiek słuchawki i słyszymy siebie „jak na dłoni”

– Bardzo praktyczny: posiada w sobie trzy kapsuły (czyt. 3 mikrofony) dzięki, którym mogę dowolnie kreować brzmienie czy to swojej gitary czy „wokalu?” (tak wiem nie ma czego kreować w moim śpiewie ;p).

O co chodzi z tymi kapsułami ?

Na prosty rozum chodzi o to, że możemy je włączać na 4 różne sposoby uzyskując zupełnie inne brzmienia naszego instrumentu czy wokalu. Na mikrofonie znajduje się pokrętło, które pozwala na wybranie odpowiedniego trybu.

Charakterystyka kardioidalna: nagrywa źródło dźwięku, które znajduje się z przodu mikrofonu. Według moich testów sprawdza się dobrze do nagrywania samego wokalu, przy nagrywaniu gitary brakuję mi przestrzeni. Przy nagrywaniu wokalu przestrzeń jest nie pożądana, ponieważ później trudno nam zapanować nad jego obróbką. Nagrywanie jednoczesne  gitary i wokalu jest przy tym ustawieniu  nie na miejscu.

Charakterystyka ósemkowa: zbiera dźwięk z przodu i z tyłu mikrofonu. A więc bardzo dobrze sprawdzi się do różnych „zabaw z kolegą”, gdzie siedzicie naprzeciwko siebie i razem Jam’ujecie (czyt. improwizujecie) na gitarach. Albo też jedna osobą śpiewa a druga „rzępoli” 😀

Charakterystyka stereo: nagrywa  dźwięki z prawej i lewej strony mikrofonu oraz delikatnie z przodu. Bardzo fajnie ta charakterystyka przydaje się przy nagrywaniu gitary. Dźwięk nie narzuca się nam zbytnio z przodu, dzięki czemu nie ma mowy o przesterach czy niepożądanych dźwiękach. Z drugiej strony z gitary wydobywa pełną barwę jej brzmienia i nadaję dźwięku przestrzenności, która w przypadku gitary akustycznej czy klasycznej jest bardzo pożądana.

Charakterystyka dookólna: jak sama nazwa wskazuję, nagrywa dźwięk w równej mierze z każdej strony mikrofonu. Tę ustawienie wykorzystuję najczęściej do nagrywania instruktaży gitarowych, ponieważ bardzo dobrze zbiera równocześnie głos i gitarę akustyczną. Natomiast wadą owej charakterystyki jest to, że zbiera wszelkie odgłosy z otoczenia, dlatego musimy zadbać, żeby nagrywać w jak najbardziej cichym pomieszczeniu.

kVIz5Tq - Jak nagrać gitarę akustyczną z Blue Yeti?

Podsumowując

Jeśli zależy ci na nagraniu maksymalnie dobrze brzmiącej gitary wybierz tryb stereo. Jeśli chcesz aby Twój wokal dobrze zabrzmiał to najrozsądniejszym wydaje się wybranie trybu kardioidalnego. Natomiast jeśli chcesz nagrać wokal i gitarę to możesz wybrać tryb „na leniuszka” i wybrać charakterystykę dookólną albo nagrać osobno wokal i gitarę decydując się na tryby, o których napisałem na początku tego akapitu.


Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Waldek

Bardzo pomocny artykuł. Mógłbyś zrobić kiedyś artykuł/materiał na temat tego jakich programów używasz do nagrywania głosu i obrazu i jak to później razem łączysz w jedną całość?

Krzysztof Sadowski

Bardzo dobry pomysł.
Pozdrawiam